Někde už v sobotu dopoledne přesáhli procenta z prvního kola, někde se k těmto číslům teprve přibližovali.

„Včera chodilo opravdu hodně lidí a účast přesáhla čtyřicet šest procent. Dnes je to ale mnohem slabší, jsme někde nad padesáti procenty, tak doufáme, že lidí ještě během odpoledne dorazí,“ vzkazují například z Konice.

Velký zájem o volby je pak třeba v Hrochově, kde už odvolilo 66 % voličů. O volební účasti informují také členové komise z Žárovic.

„U nás má zatím odvoleno sto deset lidí z celkových sto šedesáti devíti. Uvidíme, jaké bude konečné číslo,“ prozradila Petra Kutalová.

Nízkou účast pak mají třeba ve Studenci, kde zatím nedorazilo zdaleka tolik lidí jako v předchozím kole. V prvním kole voleb se účast na Prostějovsku vyšplhala na 59,58 %.

V Konici volí v barokních komnatách  

Volit prezidenta a zároveň navštívit památkový objekt? Tuto možnost mají všichni obyvatelé Konice, kteří včera nebo dnes k vyrazili dát hlas svému favoritovi. Volební komise zde totiž zasedly v krásných barokních prostorách místního zámku. 

Určitě se jedná o jednu z nejkrásnějších volebních místností na celém Prostějovsku. Zatímco například v Kostelci na Hané zasedají pod basketbalovými koši, v Konici zase naopak pod nádhernými lustry a nástropními malbami. „Cítíme se tu opravdu velmi dobře, prostory jsou to opravdu nádherné,“ hlásili při naší návštěvě členové komise.

Hlasovali i v nemocnici

Druhé kolo prezidentských voleb si nenechali ujít ani pacienti prostějovské nemocnice. Volební komisi při putováním nemocnicí doprovázela hlavní sestra Marie Jouklová, která si zájem voličů velice pochvalovala.

„Celkem má dnes zájem odvolit sedmdesát tři pacientů, z toho deset má vyřízený voličský průkaz,“ uvedla s úsměvem. Na oddělení Centra rehabilitační péče volila dokonce i hlavní sestra Jarmila Večerková, která má bydliště ve stejném volební okrsku. Hlas svému kandidátovi tak mohla dát z pohodlí práce.

Nejstarší voličkou z celé nemocnice byla pacientka, která má úctyhodných devadesát čtyři roků. Marie Jouklová zároveň přiznala, že je to složitější se zvláštním seznamem voličů, a tak se zapojili hlavně ti pacienti, kteří jsou v nemocnici dlouhodobě nebo u kterých se předpokládalo, že v době voleb v nemocnici ještě budou.

Slavnostní tělocvična

Davy proudících lidí, slavnostní výzdoba a početná volební komise. Tak to vypadalo krátce po zahájení druhého kola prezidentských voleb v Kostelci na Hané.

Volební místnost se nacházela opravdu na netradičním místě, a to v prostorách tělocvičny zdejší základní školy. Více než dvacetičlenná komise tak zasedla pod basketbalovými koši. 

„S účastí to vypadá dost slušně. Musím říct, že zatím dorazilo více lidí než v minulém kole. Máme před sebou však ještě spoustu času, tak uvidíme kolik voličů přijde,“ uvedl jeden z členů komise, který si šel zrovna doplnit kávu.

I před školou bylo pěkné rušno. Lidé zde společně diskutovali například i o možných výsledcích, „Viděli jste to v té televizi? Ta debata byla doslova fraška. Moderátor to nezvládl,“ znělo z hloučku starších lidí. 

Nejen, že volby probíhají v tělocvičně, ale i další výzdoba je opravdu originální. Střed místnosti zdobí květiny a další dekorace v barvách české státní vlajky. Jde vidět, že si na ní dal někdo hodně záležet.

Rychlé sčítání

Ve druhém kole se bude volit v pátek 26. ledna od 14 do 22 hodin a v sobotu 27. ledna od 8 do 14 hodin.

Volbení lístky dostanou voliči přímo ve volební místnosti.

Výsledky hlasování by měly být známy poměrně rychle. Odhaduje se, že v sobotu po páté hodině by již mělo být jasné, kdo se stane prezidentem České republiky.

Jak hlasuje Česko. Sledujeme on-line

Online reportáž

Volba prezidenta 2018 (2. kolo) - online reportáž

Celá on-line reportáž ZDE

Kdy a jak volit?

• Druhé kolo se koná ve dnech 26. a 27. ledna, hlasovat se bude v pátek od 14 do 22 hodin a sobotu od 8 do 14 hodin 

• Lidé, kteří se během voleb nebudou zdržovat v místě trvalého bydliště, mohli do 10. ledna požádat o vydání voličského průkazu. S ním pak mohou hlasovat v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území ČR, ve zvláštním volebním okrsku v zahraniční, na zastupitelském úřadě nebo konzulárním úřadě ČR. 

• Při dlouhodobém pobytu v nemocnici nebo zařízení sociálních služeb mají lidé možnost požádat o zápis do zvláštního seznamu voličů. Při krátkodobém pobytu v nemocnici, nebo když volič neví, kde se přesně ve dnech volby bude nacházet (předpokládá hospitalizaci), je nejvhodnější, aby si na příslušném obecním úřadě podle místa trvalého pobytu vyřídil voličský průkaz. Na ten může hlasovat v jakémkoliv volebním okrsku na území České republiky i v zahraničí.

• Ve druhém kole voleb obdrží lidé hlasovací lístky až ve volební místnosti

• Občané ve volební místnosti prokážou svou totožnost - buď občanským průkazem, cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem.

• Jak hlasovat? Volič do úřední obálky, kterou mu předá okrsková komise, vloží jeden hlasovací lístek s vybraným kandidátem, který nijak neupravuje. Úřední obálku s hlasovacím lístkem vhodí do volební schránky

• V případě závažných, zejména zdravotních důvodů, může volič požádat, aby mohl hlasovat doma

• Kdy volič promarní svůj hlas? Jestliže do úřední obálky vloží jiný než hlasovací lístek na předepsaném tiskopisu, nebo vloží přetržený hlasovací lístek poškozený tak, že z něj nejsou patrné potřebné údaje. O svůj hlas přijde i tehdy, když do úřední obálky vloží více hlasovacích lístků, ať už ve prospěch různých kandidátů, nebo jednoho. Hlas propadne i tehdy, když lidé odevzdají prázdnou úřední obálku.