V minulých volbách bylo neplatných hlasů 272, letos jich voliči vhodili do uren zhruba osminásobek, 2381. Určitý počet z nich lze připsat na vrub omylům, kdy lidé například prohodili hlasovací lístky do senátu a kraje, ale tak masivní nárůst podle odborníků svědčí o tom, že lidé chtěli vyjádřit svou nespokojenost se současným politickým systémem.

„Takoví voliči sice přijdou splnit to co cítí jako povinnost a demokratické právo, chtějí se zachovat státotvorně, ale nechtějí volit parlamentní strany. A těch ostatních je tak široká paleta, že si buď nevyberou, protože je pořádně neznají, anebo by takový hlas považovali za ztracený," vysvětlil politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

Za vhozením prázdné obálky tak mnohdy stála nechuť dát svůj hlas jakékoli straně.

„Slyšela jsme, že když nepůjdu volit, tak si tem můj hlas jakoby rozdělí. Tak jsem tam nedala nic, aby ten hlas propadl a nedostal jej nikdo," prozradila třicetiletá Pavla v sobotu před jednou z prostějovských volebních místností. Cestu k urně však možná vážila zbytečně.

„Je v podstatě jedno, jestli ten člověk k volbám nepřijde, nebo vhodí neplatný hlas. Ten v každém případě z té statistiky zmizí. Vhozením prázdné obálky je ale možno vyjádřit protest a poslat jakýsi vzkaz politickým stranám," podotkl politolog Šaradín.

Pro srovnání

Množství vzkazů poslaných pomocí prázdných obálek hovoří o tom, že se formuje poměrně zásadní politická síla. Jen pro porovnání, pro TOP09 se starosty hlasovalo 2025 lidí, volební zisky koalice zelených a lidovců či ODS se pohybovaly několik málo set nad třemi tisíci voličů.

Mnoho z těch, kteří sledovali volby překvapil také razantní nástup komunistů.

„I zde se jedná o určitou formu protestu. Voliči zklamaní dosavadním vývojem hledají nějakou pro ně přijatelnou alternativu," vysvětlil Šaradín.

PODÍVEJTE SE, JAK VOLILI LIDÉ V JEDNOTLIVÝCH OBCÍCH PROSTĚJOVSKA

DSSS bodovala ve dvou obcích

Na nárůstu voličského radikalismu jen zcela minimálně vydělala Dělnická strana sociální spravedlnosti, která stojí v politickém spektru velmi blízko nacistickým myšlenkám. „To svědčí o tom, že v současných volbách hrála roli především sociální témata a voliči neměli potřebu se vymezovat národnostně," podotkl Šaradín.

Velké zisky měla DSSS jen ve dvou obcích okresu. V Dřevnovicích získala téměř jedenáct procent a s velkým náskokem tak předstihla koalici zelených a lidovců a o jedno procento dokonce ODS. V absolutních počtech to znamená, že dělníci získali patnáct hlasů, občanští demokraté třináct a koalice osm. Podobně vyhlížela situace i v Dobromilicích , kde za sebou DSSS nechala občanské demokraty. I v těchto dvou případech však zvítězila sociální témata, obě obce totiž sužují léta neřešené problémy s romskou komunitou. (pam)