Od osmi hodin až do čtrnácté hodiny odpolední mohou občané volebního obvodu číslo 62 (Prostějovsko a západní část Přerovska) rozhodnout, zda v Senátu ponechají Boženu Sekaninovou z ČSSD či zda tam vyšlou Jaroslava Šlambora z KSČM. Oba jsou zastupiteli prostějovského magistrátu.

První půlhodinu se v místnosti neukáže jediný volič. Pak do dveří vejde drobná starší žena. Člen komise jí předává obálku a dva volební lístky. Volička jde za plentu a po chvilce už vhazuje do urny lístek. Loučí se se slovy: „V lednu, na volbu prezidenta, přijdu zase."

Od předsedy volební komise Tomáše Poskera se dozvídám, že v pátek, první den druhého kola voleb do senátu, přišlo k urně v sále obecního úřadu v Olšanech u Prostějova 6 procent oprávněných voličů. „Poslední přišel dvacet minut před dvaadvacátou hodinou," zmínil se Posker.

Zajímá mě, zda k urnám v pátek večer zamířili chlapi z hospod. „Spíš odvolili a teprve pak šli do hospody," usmáli se členové olšanské volební komise.

Výsledky voleb do Senátu za obvod 62 se veřejnost dozví nejspíš již kolem šestnácté hodiny. Zvítězí ten z kandidátů, který získá v obvodě většinu hlasů.