„Pro krajské a senátní volby budou rozdílné obálky. Pro volby do zastupitelstva kraje bude úřední obálka šedá a pro volby do Senátu žlutá," upozornil Peter Garláthy, který má na krajském úřadě v Olomouci volby na starosti. Pokud by někdo lístky zaměnil a vhodil do špatných obálek, půjde o neplatné hlasy. Stejně tak, pokud by někdo vložil oba lístky do jedné obálky.

Problémy s lístky

V poštovních schránkách by měli už voliči nacházet volební lístky.

„Zatím nám nic nepřišlo, vždycky jsme je měli ve schránkách nejméně týden před volbami," postěžoval si Vojtěch Bílý, který žije na jihu Prostějovska. Pokud mu lístky nedojdou v nejbližších dnech může se obrátit na obecní úřad. Ten má totiž povinnost doručit lístky nejpozději tři dny před volbami.

Pokud však dojde k chybě a volič lístky nedostane, nemusí zoufat.

„Zákon samozřejmě pamatuje na to, jak takovou situaci napravit. Ve volebních místnostech bude dostatečný počet sad hlasovacích lístků," připomněl Peter Garláthy. Informace o tom, kde bude volební místnost už visí na úředních deskách obcí a měst.

Do zastupitelstva budou vybírat voliči z jednotlivých stran.

„Společné volební lístky jsou pouze při komunálních volbách. Při volbách do zastupitelstev krajů musí volič vybrat jednu stranu a na lístku může zakroužkovat maximálně čtyři kandidáty, kterým chce dát preferenční hlas. Pro volby do senátu si vybere jen lístek se jménem kandidáta a ten vloží do žluté obálky. Nijak jej neupravuje," vysvětlil Garláthy.

Jde to i na průkaz

I při nadcházejících volbách bude možné volit na voličské průkazy.

„Průkaz si volič vyřídí v místě svého bydliště a pak může volit kdekoli v rámci volebního obvodu. Pro senátní volby to tedy znamená prostějovský okres a část Přerovska, pro volby do krajských zastupitelstev celý Olomoucký kraj," uvedl Garláthy.

Občan Němčic, tedy může krajské zastupitele volit třeba v Uničově, ale ne ve Vyškově. Pro senátní volby může dát svůj hlas třeba v Brodku u Přerova, ale pro podporu osobnosti kandidující například v jižních Čechách mu nebude průkaz nic platný.