Konice

Někteří z kandidátů těsně před komunálními volbami byli ohledně základních předvolebních témat ve svých měst sdílní více, jiní méně. K těm druhým rozhodně patřil starosta Konice.

„Volby moc neřeším,“ sdělil stručně Jaroslav Mazur, který kandiduje za uskupení Společně pro Konici.

Podle něj je nejnutnější dodělat ve městě kanalizaci.

Zástupce opozice s ním v tomto bodě souhlasil, problémy však hledal snadněji.

„Změna by měla nastat především v tom, aby se zastupitelé byli schopni na něčem dohodnout. Přitom bychom rádi omezili příspěvky na fotbal a prostředky rozdělili tak, aby jich mohli více využívat třeba maminky s dětmi. V Konici například citelně chybí dětské hřiště,“ vyjádřil se Antonín Vymětal (ODS).

Plumlov

Podle starosty Plumlova se témata jednotlivých stran překrývají.

„Kromě potřebné revitalizace plumlovské přehrady jde o dobudování kanalizace a vodovodu. Na tyto velké projekty je potřeba sehnat dost financí, a proto jsme je začali realizovat po částech,“ řekl starosta Adolf Sušeň (ODS).

Neobratnost ve shánění finančních prostředků už dlouhou dobu kritizuje plumlovská opozice.

„Ostatní města i obce jako například Krumsín dokázali z evropských fondů získat podstatně více peněz než Plumlov. Rádi bychom to změnili, dokud je čas. Možnost čerpání peněz z Evropských fondů totiž brzy skončí,“ upozornil Marek Otruba, člen KDU-ČSL kandidující za sdružení Společně pro Plumlov.

Němčice nad Hanou

Jako příklad města, jemuž se po výrazném oddlužení podařilo získat poměrně hodně evropských peněz, mohou sloužit Němčice nad Hanou.

„Potřebujeme dodělat kanalizaci, postavit čistírnu odpadních vod a sportovní halu. Velký tématem je rovněž využití pozemků po zkrachovalém cukrovaru,“ vyjmenovala starostka Němčic Ivana Dvořáková (ČSSD). S názorem, že město jde správným směrem souhlasí i Naděžda Tesaříková zvolená za KSČM, která jako jediná neměla v radě města své zastoupení. Letos však už kandidovat nehodlá.

„Jako volička dám přednost osobnostem před stranami. Při jednání zastupitelstva se ukázalo, kdo chce pro Němčice pracovat a kdo ne,“ vyjádřila se Tesaříková.

Kostelec na Hané

Podstatně konfliktnější je situace v Kostelci na Hané. Společného s Němčicemi je zde snad jen to, že i tady chce starosta při realizaci projektů maximálně využít finanční prostředky z evropských fondů.

„Kromě dobudování kanalizace a čističky odpadních vod, měly posloužit na revitalizaci náměstí, opravu budovy staré základní školy či rozšíření zeleně,“ vyjmenoval starosta Kostelce David Ševčík (TOP 09). O povolebních personálních změnách v kosteleckém zastupitelstvu, o jejichž potřebnosti je přesvědčen, má pochybnosti bývalý člen městské opozice Stanislav Lukeš. Přestože se počet kandidátek v Kostelci zvýšil ze čtyř na sedm, on sám se rozhodl do voleb nejít. „Ačkoliv se kandidáti rozdělili do více skupin, stále se jedná o ty samé lidi. Sám ještě nevím, koho budu vlastně volit,“ poznamenal Stanislav Lukeš.

Volební boj se přiostřuje

Obličeje kandidátů strany Společně pro Plumlov přestříkal neznámý vandal těsně před volbami zelenou barvou. Dal si s tím práci, neboť důsledně přestříkal většinu předvolebních plakátů rozvěšených po městě.

„Zřejmě za tím stojí někdo z tajných ctitelů jedné z našich členek Jany Zelené,“ komentoval to ironicky lídr kandidátky Marek Otruba s tím, že více se k celé záležitosti asi říct nedá. Kandidátku uskupení Společně pro Plumlov tvoří hlavně představitelé stávající plumlovské opozice.

„Podobné excesy nejsou příjemné pro nikoho. Jejich terčem se může stát kterákoliv strana. Lidé v tom budou navíc spatřovat spíš nefér vedený předvolební boj, než cokoliv jiného,“ myslí si stávající plumlovský starosta Adolf Sušeň.

#nahled|https://g.denik.cz/59/24/volby_plumlov_vandal_acko_letak_1_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/59/24/volby_plumlov_vandal_acko_letak_1.jpg|Vandalové v Plumlově poničili volební áčko jedné z kandidujících stran#