Krajské volby neberou lidé zvláště v menších obcích na lehkou váhu. Chodí jich dokonce i více než před čtyřmi lety.

V Ohrozimi mířili lidé k urnám až do zavíračky. "Máme dvaatřicetiprocentní účast a lidé pořád chodí," potvrzuje deset minut před dvaadvacátou hodinou Hana Burešová, předsedkyně volební komise v Ohrozimi.

Mile překvapeni jsou i v Hluchově.

"Máme dvacetiprocentní účast, což je na Hluchov hodně. Lidé chodí celý den průběžně a také teď těsně před uzavřením místnosti jsou tu voliči," informovala Pavla Kočíbová, předsedkyně komise v Hluchově, která dodává: "Lidé neměli až na jednu výjimku problém s dodržováním hygienických nařízení. Používali desinfekci, měli roušky. Problém byl jen s jedním pánem."

Dost voličů přišlo i ve Vrchoslavicích.

"Máme už dvaadvacet procent, a to je na Vrchoslavice hodně. Tolik jsme první den nečekali. Chodí celé rodiny, někdo dokonce i s dětmi a psem," sdělila v závěru prvního dne voleb Marie Horáková, předsedkyně volební komise ve Vrchoslavicích.

Uzavírka Kostelecké ulice v Prostějově. Ilustrační foto
Řidiči, zbystřete. V pondělí se uzavře Kostelecká, na měsíc

Fronty hned po otevření

V prostějovské škola Jana Železného, která se nachází na největším městském sídlišti, se voliči srocovali již před druhou hodinou.

Na chodbách před sedmi volebními místnostmi postávali lidé a čekali na otevření dveří.

"My chodíme vždycky na začátku. Odjíždíme na víkend pryč, tak to chceme mít za sebou. O tom, koho budeme s manželem volit máme jasno," sdělila Anna Křupková z Krasické ulice.

Roušky ve třídách. Ilustrační foto
Střední školy? Normálně budeme učit, ale je to chaos, kroutí hlavou ředitelé

Jak a kdy volit

Hlasovat lze v pátek 2. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 3. října od 8 do 14 hodin.

Do volební místnosti je třeba vstupovat s rouškou, tu lze sundat jen na vyzvání volební komise kvůli identifikaci.

Ve středu mohli z auta volit lidé v koronavirové karanténě a izolaci na vyhrazených stanovištích na pěti místech v kraji, ve čtvrtek pak do přenosných uren hlasovat lidé v domovech a sociálních zařízeních, které byly kvůli onemocnění covidem uzavřeny. 

Volební místo drive-in v areálu Správy silnic Olomouckého kraje na ulici Lipenská v Olomouci. 30. září 2020
Z auta odvolila v Olomouci stovka lidí. V Jeseníku šest

Kdo povede kraj?

O křesla v zastupitelstvu Olomouckého kraje se uchází celkem 16 subjektů.

Někteří z lídrů politických stran kandidujících do zastupitelstva Olomouckého kraje ve volbách 2020
Kdo chce být olomouckým hejtmanem? Tady jsou lídři pro krajské volby

Ve volbách v roce 2016 získalo největší počet hlasů hnutí ANO (23,8%) s velkým náskokem před ČSSD (13,9%). Další v pořadí byli tehdejší partneři sociálních demokratů v krajské vládě komunisté (11,6%), kteří o fous předběhli čtvrtou Koalici pro Olomoucký kraj (11,4%).

Za nimi pak skončili Starostové ProOlomoucký kraj (9,69%). Do krajského parlamentu se dostala ještě ODS (7,6%) a koalice SPD a SPO (7,3%).

Krajskou vládu po volbách v roce 2016 vytvořila koalice ANO, ODS a ČSSD. Hejtmanem se stal tehdejší lídr Babišova hnutí olomoucký lékař Oto Košta, ten byl však v únoru 2017 odvolán a na jeho místo usedl současný hejtman za ANO Ladislav Okleštěk. 

Debata kandidátů na hejtmana (zleva): Radim Fiala (SPD), Ludvík Šulda (KSČM), Ladislav Okleštěk (ANO), Jiří Zemánek (ČSSD a Patrioti), Dalibor Horák (ODS), Marian Jurečka (Koalice pro Olomoucký kraj), Josef Suchánek (Piráti a Starostové)
Kandidáti na olomouckého hejtmana v debatě Deníku

Kdo senátorem?

Ve volebním obvodu 66, který zahrnuje západní část Olomoucka a Zábřežsko, si lidé ze sedmi uchazečů volí také svého senátora. Ten nahradí dosavadní senátorku, litovelskou lékařku Alenu Šromovou (KDU-ČSL), která před šesti lety ve druhém kole porazila jednoho ze současných kandidátů Jana Zahradníčka (ANO).  

Kandidáti do Senátu za volební obvod 66 Olomoucko a Zábřežsko
Kdo bude senátorem za Olomoucko? Tady jsou kandidáti

Zajímavé senátorské volby se čekají na Přerovsku (obvod 63). Napínavý boj tam svede celkem jedenáct kandidátů.

Šestiletý mandát obhajuje dosavadní senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL, Zelení, TOP09, STAN).  Vyzyvatelem jí je například přerovský radní Petr Vrána (ANO), bývalý ministr dopravy Antonín Prachař (nezávislý), hranický starosta Jiří Kudláček (Trikolóra) či o politický comeback usilující bývalý primátor Přerova Jiří Lajtoch (ČSSD). 

Kdo chce být na Přerovsku senátor? Ilustrační koláž některých kandidátů
Přerovsko čeká napínavý souboj o senátora. Tady jsou uchazeči