Touha lidí po změně je vidět i na kandidátkách do zastupitelstev. Ubylo tradičních stran a objevila se různá sdružení nezávislých kandidátů. Někde kandidovali pouze nezávislí, každý sám za sebe, jako třeba třináct odvážlivců v Rakové.

„Není to proto, že bychom se nedohodli. Je to tady tak zvykem. Pro příští volby však uvažujeme o změně,“ prozradil jeden z kandidátů Petr Hajkr.

Někde postavili jen jednu kandidátku s počtem lidí odpovídajícím počtu členů zastupitelstva. V Ohrozimi jsou přesvědčeni, že i v tomto případě mají volby smysl.

„Jsou tam samí nezávislí kandidáti a lidé mohou používat křížky. To pak může pomoci novému zastupitelstvu zjistit, koho by lidé chtěli za starostu,“ vysvětlil předseda ohrozimské volební komise Pavel Jančík.

Očekává také vysokou účast.

„Máme tři sta sedmdesát voličů, myslím, že jich přijdou tak dvě stovky,“ prohlásil Jančík.

Komunisté v Bousíně

Jednotnou kandidátku odpovídající počtu členů zastupitelstva postavili v Bousíně komunisté. Druhá by prý působila jenom zmatky. Lidé si tak mohou vyzkoušet, jak se volilo před více než dvaceti lety. V tomto případě ke zvolení zastupitelstva teoreticky stačí, když svůj hlas do urny vhodí jediný volič.

Minimální volební účast totiž není zákonem stanovena.

Počítání křížků zabere čas

Ve městech mají členové komisí obavy z počítání hlasů. Křížkovat totiž voliči mohou napříč kandidátkami, a to pak při sečítání přinese více práce. Voličům se naopak systém líbí. „Můžu si sestavit vlastní zastupitelstvo z kvalitních lidí, ať jsou v kterékoli straně,“ pochvaloval si Jaroslav Coufal.