Češi do EP vybírali celkem 21 poslanců, kteří funkci vykonávají po dobu pěti let. K eurovolbám letos podalo přihlášku 40 stran a hnutí z České republiky.

Volební účast k večeru slábla, v kraji zatím odvolilo 12 procent lidí  

Volby do Evropského parlamentu přilákaly v Olomouckém kraji hned první den konání tisíce lidí. V přepočtu na konkrétní volební okrsky je ale účast nízká.

„V regionu zatím odvolilo 12 procent voličů,“ poukázala na oficiální statistiky Danuše Skopalová z krajského úřadu.
Například na olomouckém Gymnáziu Hejčín svůj hlas odevzdalo 19 procent voličů.

„Nejvíce lidí přišlo krátce po otevření volebních místností, tedy po 14. hodině. Pak už sem tam jedinec nebo menší skupinka,“ prozradila paní Vavrinčíková z volební komise okolo 20. hodiny. Pouhých 6,4 procenta voličů navštívilo jeden z okrsků v Šumperku.

„V přepočtu na jedince je to 110 lidí,“ řekli zástupci volební komise. Do klubu důchodců v Jeseníku, který se nachází ve volebním okrsku číslo tři, zavítalo 132 lidí. To je 11 procent z celkového počtu voličů.

„Měli jsme tu dvě chvilky, kdy se nahrnulo více lidí. Mezi 14. a 15. hodinou, což nás překvapilo. Potom ještě po 16. hodině, kdy se lidé vraceli z práce,“ sdělila za daný okrsek Olga Honzlová. Na základní škole v šestém přerovském okrsku si mezi 14. a 20. hodinou vybíralo europoslance 16,9 procenta voličů. Večer už ale mnoho lidí nechodí, další větší návštěvnost tu očekávají zítra ráno.

Minule jen 16procentní účast

Z Olomouckého kraje momentálně není žádný europoslanec. Šanci má starosta Dolních Studének na Šumpersku Radim Sršeň (STAN), který má na společné kandidátce STAN s regionálními partnery a TOP 09 číslo čtyři. „Doufám, že hlas našeho regionu bude opět slyšet i v Evropském parlamentu,“ řekl Deníku.

Před pěti lety se do voleb do EP zapojilo 16,48 procent voličů z Olomouckého kraje. V roce 2009 byl zájem vyšší, odvolilo 27,01 procenta obyvatel regionu.

Volby do EP vyhrála před pěti lety ČSSD se ziskem 16,25 procenta hlasů. O tři hlasy tehdy porazila celostátního vítěze ANO. Třetí místo v kraji brali lidovci, za nimi skončili komunisté, koalice TOP 09 STAN a ODS.