VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První den voleb: Prostějovsko hlásí solidní účast

Poměrně velký počet voličů hlásí po prvním dnu parlamentních voleb okrsky na Prostějovsku.

20.10.2017
SDÍLEJ:

Do volební místnosti na náměstí E. Husserla v Prostějově chtěli jít lidé volit už před druhou hodinou. Zájem byl v prvních chvílích velkýFoto: Deník / Sobecký Michal

S desátou hodinou večerní v celé České republice zavřely na pár hodin volební místnosti. Deník monitoroval celý region a krátce před osmou večerní dospěl k zajímavým výsledkům. První ze dvou volebních dnů naznačil, že na mnoha místech bude volební účast nezvykle vysoká. 

Zájem o volby se projevoval už krátce po otevření místností. Lidé se do nich snažili na některých místech dostat už před druhou hodinou. "Teď ke konci už lidé příliš nechodí. Ale účast je poměrně solidní, i když jsem čekala i vyšší," uvedla třeba Anna Chytalová, členka komise v budově školy na prostějovském Husově náměstí.

Velký zájem ale hlásí především venkov. Třeba v Čechách pod Kosířem už odvolily dvě pětiny oprávněných voličů.

"Jsme vzorná obec, lidé zde chodívají volit. Ať už mladí nebo starší. Dorazilo přes tři sta lidí, volit jich přitom může 818," uvedla Iveta Slámová, členka volební komise a ředitelka zdejší školy v jedné osobě. 

Poměrně velkou účast zaznamenali také v Plumlově.

„Zatím je účast dost velká. Troufám si říct, že přišlo už kolem 30 procent voličů. Přišlo i dost lidí s voličskými průkazy a my sami jich pak vydali dvacet dva. Chodí všechny věkové kategorie. Překvapilo mě, že chodí i mladí, kteří mají čerstvých osmnáct. Také jsme objeli dost lidí, kteří se nemohli ze zdravotních důvodů dostavit,“ uvedla Romana Vykydalová z Plumlova, který má pět volebních okrsků. Obvykle se zde volební účast pohybuje mezi 58 a 65 procenty a zatím to vypadá, že zde k žádnému překvapení v tomhle ohledu nedojde.

Příklad Ptení pak ukazuje zájem o volby i u nejstarších obyvatel.

"Odvolil zde i pětadevadesátiletý pán. Jinak dorazilo necelých dvě stě lidí, což není ani třetina voličů. Ti ale stále ještě chodí," prozradila ve tři čtvrtě na osm večer Vladimíra Krejčí, která dohlíží na průběh voleb ve Ptení. Obec však není jediným místem, kde volili i starší lidé. Zájem o volby projevili totiž i v domovech důchodců, třeba v Centru sociálních služeb v Prostějově.

Zatímco však na některých místech je volební účast už nyní slušná, i když na labutických 92% z posledních parlamentních voleb nedosahují, například v Lipové si dosud voliči cestu k urně nenašli.

„Co se týče dnešní účasti voličů, tak jich přišlo zatím 48 z 376 registrovaných. Je to stále ale víc, než v předchozích volbách. Zbytek snad dorazí zítra,“ prozradila Dominika Dostálová z Lipové. nejen zde lidé, kteří dosud nestihli odvolit, mají možnost tuto skutečnost napravit v sobotu. Místnosti otevírají v osm hodin, uzavřeny pak definitivně budou s hodinou čtrnáctou.

Na místní poměry vyšší účast registrují i ve Studenci. Pár minut před osmou večerní odvolilo již 45 ze 125 registrovaných voličů. Průměry přesahují tradici ale i ve většině dalších obcí regionu. 

Volební místnosti se otevřely ve 14 hodin, v pátek se zavřou ve 22 hodin. V sobotu je možná hlasovat od 8 do 14 hodin, pak se začnou sčítat hlasy.

Průběžná účast? Solidní

V domovech důchodců, hasičských zbrojnicích i ve školách se na Prostějovsku během pátku volilo. Už kolem druhé hodiny odpolední přicházeli první voliči, třeba na prostějovské střední odborné škole na náměstí E. Husserla přicházeli lidé ještě před otevřením volebních místností. Kolem třetí hodiny už pak měla odvoleno řada seniorů v Centru sociálních služeb v Brněnské ulici.

"Jen na tomhle pavilonu odvolilo ze sedmdesáti lidí asi dvacet. Zájem o volby je," uvedla sociální pracovnice Lenka Prosecká k budově "D". Sem byla přivezena přenosná urna. K té na Husově náměstí naopak museli lidé dorazit, nijak je to však neodradilo.

"Hodně lidí je ještě v práci. Počítáme, že větší ruch tu bude v sobotu," prozradila členka volební komise. Podle jejích slov dorazili zatím hlavně starší lidé.

Na řadě míst před pátou hodinou hlásili obvyklou volební účast. Takové zkazky přicházely třeba z volebních místností na reálném gymnáziu či na Husově náměstí. V podobném duchu se ale vyjádřila také členka volební komise v Čechách pod Kosířem, Iveta Slámová. "Máme 818 voličů, zatím jich odvolilo 160. Dochází lidé všeho věku. A účast? Řekla bych že standardní, tedy něco mezi 60 a 65 procenty," sdělila pro Deník.

"Úderem čtrnácté hodiny dorazili voliči především z řad důchodců. Teď už se lidi spíš trousí, ale chodí. Do této chvíle dorazilo dvacet procent voličů," vzkázala pak Pavla Bukvová z volební místnosti v Lešanech.

Naopak lidé v Žárovicích, místní části Plumlova, podle zkušeností komise mají o hlasování zájem.

"Lidí přišlo do této chvíle dost. Už má odvoleno 40 občanů ze 180 registrovaných. Můžu říct, že chodili všechny věkové kategorie," uvedla Markéta Poláková z okresku Žárovice. Při parlamentních volbách na Prostějovsku před čtyřmi lety činila obvyklá účast kolem 60 procent lidí. Plumlov ani jeho části nebyly výjimkou a je tedy možné, že v Žárovicích tento výsledek pokoří.

Volební místnosti se otevřely ve 14 hodin, v pátek se zavřou ve 22 hodin. V sobotu je možná hlasovat od 8 do 14 hodin, pak se začnou sčítat hlasy.

Nedočkavci

První voliči začali k volebním místnostem přicházet před čtrnáctou hodinou. 

„Přišel jsem volit, aby mi nepropadl hlas. Vybíral jsem hlavně podle toho, jak se kandidáti staví k situaci s uprchlíky,“ prozradil například Martin Novák, který s další desítkou lidí přišel do volební místnosti do střední odborné školy na náměstí Edmunda Husserla v Prostějově.

Ještě před ním se ale do volební místnosti chtěli dostat nedočkaví voliči, kterým musel školník vysvětlit, že je třeba počkat až do druhé hodiny. Část voličů pak zapomněla na to, že musí s lístky manipulovat za plentou. Volební komise je tak musela na tuto skutečnost opakovaně upozornit.

Zájem také na vesnicích

Také jinde po okrese už přivítali první voliče, a to i na menších obcích.

„Šla jsem volit tak brzy hlavně proto, že to chci mít za sebou a už o volbách nechci slyšet. Pak se jen podívám na výsledky,“ uvádí Michaela Marková z volebního okresku Lipová.

Ve Studenci pak dorazil k urnám první volič přesně ve dvě hodiny. Na další pak volební komise čekala. V této části Čelechovic na Hané, která bývá většinou sečtena na okrese mezi prvními, je jen 125 oprávněných voličů. Účast pak je odhadována na padesát procent. 

Minule vyhráli oranžoví

Parlamentní volby na Prostějovsku před čtyřmi lety skončily vítězstvím levice, přičemž ČSSD získala přes 23 procent hlasů.

S pětiprocentním odstupem skončilo druhé ANO 2011 těsně následované KSČM. Na čtvrté pozici se už s výrazným odstupem umístila SPD v závěsu s KDU-ČSL. Volební účast tehdy nepřekonala 60 procent, některé obce ji však hravě zvládly.

Rekordmanem v tomhle směru byl třetí okrsek v Suchdole, kde odvolilo přes devadesát procent voličů.

Chalánková až příští rok

Zajímavostí Prostějovska je, že řada lidí, kteří odsud pocházejí, má na kandidátkách v Olomouckém kraji výsadní postavení.

Příkladem může být lidovecká kandidátka, v níž je na třetím místě náměstek ministra školství Jaroslav Fidrmuc.

Ještě výše pak jsou Petr Sokol a Pavel Holík s číslem dva, na samé špici pak v seznamech kandidátů jsou Radim Fiala a Ladislav Okleštěk.

Z dosavadních pěti poslanců kandidují do poslanecké sněmovny znovu čtyři. Jitka Chalánková místo toho zkusí své štěstí jinde.

„Rozhodla jsem se kandidovat do Senátu Parlamentu ČR v příštím roce,“ uvedla politička, kterou ovšem nečeká nic lehkého vzhledem k tradičně silné levici v kraji.

Autor: Michal Sobecký

20.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 100 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Výpomoc ve skladu - DPP. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Prostějov, - Náplň práce: příjem zboží a jeho naskladňování, vychystávání a výdej zboží zákazníkům dle dodacího listu, provádění nakládek zboží na auta, udržování pořádku ve skladu, fyzicky náročnější práce, - Požadujeme: vyučení, praxe na obdobné pozici velkou výhodou, zdravotní způsobilost k výkonu práce, - Nabízíme: práce na DPP, práce 3 až 4 dny v týdnu (dle potřeby), nástup možný IHNED, - kontakt telefonicky Po-Pá (8:00 - 14:00 hod.). Pracoviště: Salvator střechy s.r.o. - pobočka prostějov, 796 01 Prostějov 1. Informace: Brumlíková, +420 606 676 524.

Administrativa - Odborní pracovníci v oblasti personalistiky, 30 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti personalistiky, ekonomové práce MISTŘI LISOVNY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strukturovaný životopis s průvodním dopisem a názvem pozice, o kterou se ucházíte zasílejte na adresu: kariera@linaplast.cz. Více informací sdělí paní Škrabalová tel.: 583 037 124 (v době 8:00-16:00 hod.)., Požadavky: , SŠ vzdělání technického směru, uživatelskou znalost PC, znalost programu Helios výhodou, komunikativnost, pečlivost, schopnost a ochota učit se nové věci, samostatnost, znalost projektového řízení, prezenční a vyjednávací schopnosti. , Pracovní náplň: , tvorba a aktualizace výrobního plánu dílny dle zákaznických odvolávek v IS a dostupnosti materiálů, podílet se na plnění cílů EMS na montáži, zajištění realizace vzorků a předsériových výr. dávek, tvorba a aktualizace výrobních dat v IS Helios, tvorba, aktualizace, případně ukončování výrobních příkazů dílny, sběr dat o plnění výr. příkazů, zmetkovitosti a jejich vyhodnocování formou denních reportů, podílení se na tvorbě norem spotřeby práce a materiálu, dodržování postupů dle norem ISO/TS a plnění požadavků EMS podle ISO 14001 (EMS) a OŽP, dohled nad činnostmi podřízených pracovníků, evidence docházky podřízených pracovníků, spolupráce s oddělením kvality a logistiky., Nabízíme:, práci v prosperující české firmě, přátelský kolektiv, 25 dní dovolené, plně hrazené stravenky, příspěvek na dopravu, firemní benefity (prémie, firemní akce, bonusy při životních a pracovních jubileích, flexipassy), docházkový bonus 2 000 Kč, firemní parkoviště, zaškolení pro danou pozici,, možnost karierního růstu, pracovní poměr na dobu neurčitou.. Pracoviště: Linaplast s.r.o., Sportovní, č.p. 313, 798 12 Kralice na Hané. Informace: Kontakt, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 74 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA DO KANTÝNY - DPP, DPČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 74 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Životopis zašlete na e-mail ordinace@manufacture35.cz. Vybraní uchazeči budou kontaktováni. Prodej v kantýně a výroba studené kuchyně. Podmínkou ŘP sk. B. PD: Po-Pá 7:00-15:30 hod. Pracoviště: Prostějov. Pracoviště: Botanico cafe s.r.o. - pracoviště pv, Wolkerova, č.p. 1587, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, .

Služby - Služby Ostatní služby 26 500 Kč

Specialisté v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) TECHNICI KVALITY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strukturovaný životopis s průvodním dopisem a názvem pozice, o kterou se ucházíte zasílejte na adresu: kariera@linaplast.cz. Více informací sdělí paní Škrabalová tel.: 583 037 124 (v době 8:00-16:00 hod.)., Požadujeme: SŠ/VŠ vzdělání technického směru, znalost normy ISO 9001, ISO/TS 16949 výhodou, praxe v automotive - výhodou, znalost problematiky plastových dílů - výhodou, orientace v technických výkresech - výhodou, základní znalost nástrojů řízení kvality, komunikativní znalost AJ nebo NJ, aktivní přístup, samostatnost, organizační schopnosti., Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti: podílení se na nastavení procesů kvality u nových projektů, příprava dokumentace PPAP, VDA 2, vzorkování dílů se zákazníky, komunikace se zákazníky v otázkách kontroly a kvality dílů, analýza neshod, zajišťování periodických zkoušek dle požadavků zákazníka, řešení reklamací včetně implementace a ověření účinnosti nápravných opatření., Nabízíme: 25 dní dovolené, plně hrazené stravenky, práci v prosperující české firmě, přátelský kolektiv, firemní benefity (pololetní odměny, prémie, nápoje na pracovišti zdarma, firemní akce, flexipassy), docházkový bonus 2 000 Kč, firemní parkoviště, pracovní poměr na dobu neurčitou, mobilní telefon.. Pracoviště: Linaplast s.r.o., Sportovní, č.p. 313, 798 12 Kralice na Hané. Informace: Kontakt, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Věda v ulicích Prostějova 2018
21

Centrum Prostějova patřilo vědě

Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Při výuce v autoškole narazila s motorkou do stromu

K nehodě motocyklu vyjížděli v pondělí před osmnáctou hodinou policisté. Ti měli v ulici Majakovského v Prostějově-Vrahovicích za úkol zjistit příčiny nehody devětadvacetileté řidičky.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

H-Club provoněla maracuja i ananas. Podívejte se

Příjemné zpestření víkendu si mohli užít v neděli návštěvníci prostějovské restaurace H-Club. Po desáté hodině se zde totiž konala třetí akce s názvem Afrika bez obalu. A na co se účastníci mohli těšit? Už u vstupu třeba na exotickou vůni.

Zámek v Prostějově přilákal stovky návštěvníků

Možnost prohlédnut si běžně nepřístupné prostory zámku v Prostějově si během sobotního odpoledne nenechaly ujít téměř tři stovky návštěvníků. Interiéry i venkovními prostory je i tentokrát provedli studenti Střední odborné školy podnikání a obchodu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT