VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První den voleb: Prostějovsko hlásí solidní účast

Poměrně velký počet voličů hlásí po prvním dnu parlamentních voleb okrsky na Prostějovsku.

20.10.2017
SDÍLEJ:

Do volební místnosti na náměstí E. Husserla v Prostějově chtěli jít lidé volit už před druhou hodinou. Zájem byl v prvních chvílích velkýFoto: Deník / Sobecký Michal

S desátou hodinou večerní v celé České republice zavřely na pár hodin volební místnosti. Deník monitoroval celý region a krátce před osmou večerní dospěl k zajímavým výsledkům. První ze dvou volebních dnů naznačil, že na mnoha místech bude volební účast nezvykle vysoká. 

Zájem o volby se projevoval už krátce po otevření místností. Lidé se do nich snažili na některých místech dostat už před druhou hodinou. "Teď ke konci už lidé příliš nechodí. Ale účast je poměrně solidní, i když jsem čekala i vyšší," uvedla třeba Anna Chytalová, členka komise v budově školy na prostějovském Husově náměstí.

Velký zájem ale hlásí především venkov. Třeba v Čechách pod Kosířem už odvolily dvě pětiny oprávněných voličů.

"Jsme vzorná obec, lidé zde chodívají volit. Ať už mladí nebo starší. Dorazilo přes tři sta lidí, volit jich přitom může 818," uvedla Iveta Slámová, členka volební komise a ředitelka zdejší školy v jedné osobě. 

Poměrně velkou účast zaznamenali také v Plumlově.

„Zatím je účast dost velká. Troufám si říct, že přišlo už kolem 30 procent voličů. Přišlo i dost lidí s voličskými průkazy a my sami jich pak vydali dvacet dva. Chodí všechny věkové kategorie. Překvapilo mě, že chodí i mladí, kteří mají čerstvých osmnáct. Také jsme objeli dost lidí, kteří se nemohli ze zdravotních důvodů dostavit,“ uvedla Romana Vykydalová z Plumlova, který má pět volebních okrsků. Obvykle se zde volební účast pohybuje mezi 58 a 65 procenty a zatím to vypadá, že zde k žádnému překvapení v tomhle ohledu nedojde.

Příklad Ptení pak ukazuje zájem o volby i u nejstarších obyvatel.

"Odvolil zde i pětadevadesátiletý pán. Jinak dorazilo necelých dvě stě lidí, což není ani třetina voličů. Ti ale stále ještě chodí," prozradila ve tři čtvrtě na osm večer Vladimíra Krejčí, která dohlíží na průběh voleb ve Ptení. Obec však není jediným místem, kde volili i starší lidé. Zájem o volby projevili totiž i v domovech důchodců, třeba v Centru sociálních služeb v Prostějově.

Zatímco však na některých místech je volební účast už nyní slušná, i když na labutických 92% z posledních parlamentních voleb nedosahují, například v Lipové si dosud voliči cestu k urně nenašli.

„Co se týče dnešní účasti voličů, tak jich přišlo zatím 48 z 376 registrovaných. Je to stále ale víc, než v předchozích volbách. Zbytek snad dorazí zítra,“ prozradila Dominika Dostálová z Lipové. nejen zde lidé, kteří dosud nestihli odvolit, mají možnost tuto skutečnost napravit v sobotu. Místnosti otevírají v osm hodin, uzavřeny pak definitivně budou s hodinou čtrnáctou.

Na místní poměry vyšší účast registrují i ve Studenci. Pár minut před osmou večerní odvolilo již 45 ze 125 registrovaných voličů. Průměry přesahují tradici ale i ve většině dalších obcí regionu. 

Volební místnosti se otevřely ve 14 hodin, v pátek se zavřou ve 22 hodin. V sobotu je možná hlasovat od 8 do 14 hodin, pak se začnou sčítat hlasy.

Průběžná účast? Solidní

V domovech důchodců, hasičských zbrojnicích i ve školách se na Prostějovsku během pátku volilo. Už kolem druhé hodiny odpolední přicházeli první voliči, třeba na prostějovské střední odborné škole na náměstí E. Husserla přicházeli lidé ještě před otevřením volebních místností. Kolem třetí hodiny už pak měla odvoleno řada seniorů v Centru sociálních služeb v Brněnské ulici.

"Jen na tomhle pavilonu odvolilo ze sedmdesáti lidí asi dvacet. Zájem o volby je," uvedla sociální pracovnice Lenka Prosecká k budově "D". Sem byla přivezena přenosná urna. K té na Husově náměstí naopak museli lidé dorazit, nijak je to však neodradilo.

"Hodně lidí je ještě v práci. Počítáme, že větší ruch tu bude v sobotu," prozradila členka volební komise. Podle jejích slov dorazili zatím hlavně starší lidé.

Na řadě míst před pátou hodinou hlásili obvyklou volební účast. Takové zkazky přicházely třeba z volebních místností na reálném gymnáziu či na Husově náměstí. V podobném duchu se ale vyjádřila také členka volební komise v Čechách pod Kosířem, Iveta Slámová. "Máme 818 voličů, zatím jich odvolilo 160. Dochází lidé všeho věku. A účast? Řekla bych že standardní, tedy něco mezi 60 a 65 procenty," sdělila pro Deník.

"Úderem čtrnácté hodiny dorazili voliči především z řad důchodců. Teď už se lidi spíš trousí, ale chodí. Do této chvíle dorazilo dvacet procent voličů," vzkázala pak Pavla Bukvová z volební místnosti v Lešanech.

Naopak lidé v Žárovicích, místní části Plumlova, podle zkušeností komise mají o hlasování zájem.

"Lidí přišlo do této chvíle dost. Už má odvoleno 40 občanů ze 180 registrovaných. Můžu říct, že chodili všechny věkové kategorie," uvedla Markéta Poláková z okresku Žárovice. Při parlamentních volbách na Prostějovsku před čtyřmi lety činila obvyklá účast kolem 60 procent lidí. Plumlov ani jeho části nebyly výjimkou a je tedy možné, že v Žárovicích tento výsledek pokoří.

Volební místnosti se otevřely ve 14 hodin, v pátek se zavřou ve 22 hodin. V sobotu je možná hlasovat od 8 do 14 hodin, pak se začnou sčítat hlasy.

Nedočkavci

První voliči začali k volebním místnostem přicházet před čtrnáctou hodinou. 

„Přišel jsem volit, aby mi nepropadl hlas. Vybíral jsem hlavně podle toho, jak se kandidáti staví k situaci s uprchlíky,“ prozradil například Martin Novák, který s další desítkou lidí přišel do volební místnosti do střední odborné školy na náměstí Edmunda Husserla v Prostějově.

Ještě před ním se ale do volební místnosti chtěli dostat nedočkaví voliči, kterým musel školník vysvětlit, že je třeba počkat až do druhé hodiny. Část voličů pak zapomněla na to, že musí s lístky manipulovat za plentou. Volební komise je tak musela na tuto skutečnost opakovaně upozornit.

Zájem také na vesnicích

Také jinde po okrese už přivítali první voliče, a to i na menších obcích.

„Šla jsem volit tak brzy hlavně proto, že to chci mít za sebou a už o volbách nechci slyšet. Pak se jen podívám na výsledky,“ uvádí Michaela Marková z volebního okresku Lipová.

Ve Studenci pak dorazil k urnám první volič přesně ve dvě hodiny. Na další pak volební komise čekala. V této části Čelechovic na Hané, která bývá většinou sečtena na okrese mezi prvními, je jen 125 oprávněných voličů. Účast pak je odhadována na padesát procent. 

Minule vyhráli oranžoví

Parlamentní volby na Prostějovsku před čtyřmi lety skončily vítězstvím levice, přičemž ČSSD získala přes 23 procent hlasů.

S pětiprocentním odstupem skončilo druhé ANO 2011 těsně následované KSČM. Na čtvrté pozici se už s výrazným odstupem umístila SPD v závěsu s KDU-ČSL. Volební účast tehdy nepřekonala 60 procent, některé obce ji však hravě zvládly.

Rekordmanem v tomhle směru byl třetí okrsek v Suchdole, kde odvolilo přes devadesát procent voličů.

Chalánková až příští rok

Zajímavostí Prostějovska je, že řada lidí, kteří odsud pocházejí, má na kandidátkách v Olomouckém kraji výsadní postavení.

Příkladem může být lidovecká kandidátka, v níž je na třetím místě náměstek ministra školství Jaroslav Fidrmuc.

Ještě výše pak jsou Petr Sokol a Pavel Holík s číslem dva, na samé špici pak v seznamech kandidátů jsou Radim Fiala a Ladislav Okleštěk.

Z dosavadních pěti poslanců kandidují do poslanecké sněmovny znovu čtyři. Jitka Chalánková místo toho zkusí své štěstí jinde.

„Rozhodla jsem se kandidovat do Senátu Parlamentu ČR v příštím roce,“ uvedla politička, kterou ovšem nečeká nic lehkého vzhledem k tradičně silné levici v kraji.

Autor: Michal Sobecký

20.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 10 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍCI OBCHODNÍHO ODDĚLENÍ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 11000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VYHRAZENO PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM / ZNEVÝHODNĚNÍM. Životopis zašlete na e-mail potocnikova@iffacility.cz. , Požadavky: středoškolské vzdělání ukončené maturitou, řidičské oprávnění sk. B, podmínkou je aktivní znalost Microsoft Office (Word a Excel), trestní bezúhonnost, spolehlivost, odpovědnost, pečlivost., Pracovní náplň: běžná administrativní činnost, příprava cenových nabídek, vyhledávání nových zakázek a jejich evidence, komunikace s klienty. Pracoviště: Floriána Nováka 3, Prostějov. Pracoviště: If facility a.s., prostějov, Floriána Nováka, č.p. 5267, 796 01 Prostějov 1. Informace: Potočníková, . Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 30 000 Kč Technici provozu informačních a komunikačních technologií, technici programátoři PROVOZNÍ TECHNICI KOMUNIKAČNÍCH SÍTÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopis zašlete na e-mail fakturace@sprintel.cz. , Požadavky:, - Manažerské dovednosti, - Preciznost a svědomitost, - Řidičský průkaz skupiny B, - Dobré komunikační schopnosti, - Ochota učit se nové věci, - Středoškolské nebo odborné vyučení s maturitou v oboru elektro nebo příbuzném, - Orientace v oboru počítačových sítí, Výhodou: Zkušenosti v oboru datových sítí, např. jako technik komunikační sítě, Náplň práce:, - Vedení a řízení kolektivu techniků, - Zajištění běžného provozu sítě, - Nastavování aktivních síťových prvků, dozor montáží přístupových bodů, - Diagnostikování síťových závad a jejich operativní řešení, - Rozšiřování a montáže kabelových tras, - Montáže a seřizování mikrovlnných spojů, - Kontakt se zákazníkem, Nabízíme:, - Zajímavou práci v příjemném kolektivu, - Stabilní zázemí regionální společnosti, - Možnost platového i kariérního růstu, - Telefon, stavenky, férové ohodnocení, - Internetové připojení zdarma, kvalitní italská káva. Pracoviště: Sprintel s.r.o., Svatoplukova, č.p. 3725, 796 01 Prostějov 1. Informace: Hana Svozilová, +420 731 616 544. Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 17 000 Kč Úředníci ve skladech SKLADOVÍ TECHNICI AUTOMOBILOVÝCH DÍLŮ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopis se souhlasem s poskytováním osobních údajů zašlete na e-mail: hela.hochova@hokcar.cz, telefon 774 169 504. Požadavky: řidičský průkaz sk. B, znalost práce na PC, samostatnost, ochota pracovat a učit se novým věcem, odpovídající zdravotní stav - manipulace se zbožím, vyskytují se i břemena nad 15 kg. PD: Po-Pá 6:00-14:30 a 9:30-18:00 hod. (střídání po týdnech). , Nabízíme: 20 dní dovolené, stravenky, zaškolení, dobrý kolektiv. Místo výkonu práce: Okružní 4, Prostějov. Pracoviště: Hokcar s.r.o..., Okružní, č.p. 4451, 796 01 Prostějov 1. Informace: Helena Hochová, . Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 14 900 Kč Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená *OBSLUHA STROJŮ PRO ZPRACOVÁNÍ MASA - KRÁTKODOBÉ ZAMĚSTNÁNÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: JEDNÁ SE O KRÁTKODOBÉ ZAMĚSTNÁNÍ DO 90 DNŮ. Osobní kontakt pouze po tel. domluvě Ing. Sedlář tel.: 775 404 104 (volat v době Po-Pá 9:00-16:00 hod.). Požadavky: vhodný zdravotní stav, zručnost - práce s masem, obsluha strojů na zpracování masa. PD: 6:00-14:00, 14:00-22:00, 22:00-6:00 hod. Pracoviště: Makovec a. s., Smržická 537, Kostelec na Hané.. Pracoviště: Ttt-neres s.r.o. - kostelec na hané, Smržická, č.p. 537, 798 41 Kostelec na Hané. Informace: Josef Sedlář, +420 775 404 104.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 25. září 2018

Zabijácká jízda superbu v centru Prahy a bourání mostu v Mostě: videa dne

Prostějovští Jestřábi. Ilustrační foto

Jestřábi hostí posledního. Do Prostějova přijede Kadaň

Discgolf, kroket, petanque nebo lakros. Familiáda se vydařila

Druhý ročník Familiády přilákal do Kolářových sadů na dvě stovky lidí. Do připravených soutěží se zapojili téměř všichni, organizátoři napočítali šedesát rodinných týmů.

Výbuch zastavil život v obci. Může za explozi plyn či něco jiného?

Strašlivý víkend za sebou mají obyvatelé Mostkovic, zejména jižní části obce. V sobotu kolem poledne v ulici Na Valše zazněl výbuch, který za sebou nechal jednoho mrtvého, pravděpodobně třiatřicetiletého majitele domu, a dva těžce zraněné. Ale také nemalé škody.

Ve stopách Berdycha a Kvitové. V Prostějově hledali nové tenisové naděje

FOTOGALERIE / Více než padesátka dětí se vydala do tenisového areálu v Prostějově, aby zde udělala své první tenisové krůčky.

Řádění vichřice na Tachovsku a vstupenky na královský Real: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 24. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT