VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První den voleb: Prostějovsko hlásí solidní účast

Poměrně velký počet voličů hlásí po prvním dnu parlamentních voleb okrsky na Prostějovsku.

20.10.2017
SDÍLEJ:

Do volební místnosti na náměstí E. Husserla v Prostějově chtěli jít lidé volit už před druhou hodinou. Zájem byl v prvních chvílích velkýFoto: Deník / Sobecký Michal

S desátou hodinou večerní v celé České republice zavřely na pár hodin volební místnosti. Deník monitoroval celý region a krátce před osmou večerní dospěl k zajímavým výsledkům. První ze dvou volebních dnů naznačil, že na mnoha místech bude volební účast nezvykle vysoká. 

Zájem o volby se projevoval už krátce po otevření místností. Lidé se do nich snažili na některých místech dostat už před druhou hodinou. "Teď ke konci už lidé příliš nechodí. Ale účast je poměrně solidní, i když jsem čekala i vyšší," uvedla třeba Anna Chytalová, členka komise v budově školy na prostějovském Husově náměstí.

Velký zájem ale hlásí především venkov. Třeba v Čechách pod Kosířem už odvolily dvě pětiny oprávněných voličů.

"Jsme vzorná obec, lidé zde chodívají volit. Ať už mladí nebo starší. Dorazilo přes tři sta lidí, volit jich přitom může 818," uvedla Iveta Slámová, členka volební komise a ředitelka zdejší školy v jedné osobě. 

Poměrně velkou účast zaznamenali také v Plumlově.

„Zatím je účast dost velká. Troufám si říct, že přišlo už kolem 30 procent voličů. Přišlo i dost lidí s voličskými průkazy a my sami jich pak vydali dvacet dva. Chodí všechny věkové kategorie. Překvapilo mě, že chodí i mladí, kteří mají čerstvých osmnáct. Také jsme objeli dost lidí, kteří se nemohli ze zdravotních důvodů dostavit,“ uvedla Romana Vykydalová z Plumlova, který má pět volebních okrsků. Obvykle se zde volební účast pohybuje mezi 58 a 65 procenty a zatím to vypadá, že zde k žádnému překvapení v tomhle ohledu nedojde.

Příklad Ptení pak ukazuje zájem o volby i u nejstarších obyvatel.

"Odvolil zde i pětadevadesátiletý pán. Jinak dorazilo necelých dvě stě lidí, což není ani třetina voličů. Ti ale stále ještě chodí," prozradila ve tři čtvrtě na osm večer Vladimíra Krejčí, která dohlíží na průběh voleb ve Ptení. Obec však není jediným místem, kde volili i starší lidé. Zájem o volby projevili totiž i v domovech důchodců, třeba v Centru sociálních služeb v Prostějově.

Zatímco však na některých místech je volební účast už nyní slušná, i když na labutických 92% z posledních parlamentních voleb nedosahují, například v Lipové si dosud voliči cestu k urně nenašli.

„Co se týče dnešní účasti voličů, tak jich přišlo zatím 48 z 376 registrovaných. Je to stále ale víc, než v předchozích volbách. Zbytek snad dorazí zítra,“ prozradila Dominika Dostálová z Lipové. nejen zde lidé, kteří dosud nestihli odvolit, mají možnost tuto skutečnost napravit v sobotu. Místnosti otevírají v osm hodin, uzavřeny pak definitivně budou s hodinou čtrnáctou.

Na místní poměry vyšší účast registrují i ve Studenci. Pár minut před osmou večerní odvolilo již 45 ze 125 registrovaných voličů. Průměry přesahují tradici ale i ve většině dalších obcí regionu. 

Volební místnosti se otevřely ve 14 hodin, v pátek se zavřou ve 22 hodin. V sobotu je možná hlasovat od 8 do 14 hodin, pak se začnou sčítat hlasy.

Průběžná účast? Solidní

V domovech důchodců, hasičských zbrojnicích i ve školách se na Prostějovsku během pátku volilo. Už kolem druhé hodiny odpolední přicházeli první voliči, třeba na prostějovské střední odborné škole na náměstí E. Husserla přicházeli lidé ještě před otevřením volebních místností. Kolem třetí hodiny už pak měla odvoleno řada seniorů v Centru sociálních služeb v Brněnské ulici.

"Jen na tomhle pavilonu odvolilo ze sedmdesáti lidí asi dvacet. Zájem o volby je," uvedla sociální pracovnice Lenka Prosecká k budově "D". Sem byla přivezena přenosná urna. K té na Husově náměstí naopak museli lidé dorazit, nijak je to však neodradilo.

"Hodně lidí je ještě v práci. Počítáme, že větší ruch tu bude v sobotu," prozradila členka volební komise. Podle jejích slov dorazili zatím hlavně starší lidé.

Na řadě míst před pátou hodinou hlásili obvyklou volební účast. Takové zkazky přicházely třeba z volebních místností na reálném gymnáziu či na Husově náměstí. V podobném duchu se ale vyjádřila také členka volební komise v Čechách pod Kosířem, Iveta Slámová. "Máme 818 voličů, zatím jich odvolilo 160. Dochází lidé všeho věku. A účast? Řekla bych že standardní, tedy něco mezi 60 a 65 procenty," sdělila pro Deník.

"Úderem čtrnácté hodiny dorazili voliči především z řad důchodců. Teď už se lidi spíš trousí, ale chodí. Do této chvíle dorazilo dvacet procent voličů," vzkázala pak Pavla Bukvová z volební místnosti v Lešanech.

Naopak lidé v Žárovicích, místní části Plumlova, podle zkušeností komise mají o hlasování zájem.

"Lidí přišlo do této chvíle dost. Už má odvoleno 40 občanů ze 180 registrovaných. Můžu říct, že chodili všechny věkové kategorie," uvedla Markéta Poláková z okresku Žárovice. Při parlamentních volbách na Prostějovsku před čtyřmi lety činila obvyklá účast kolem 60 procent lidí. Plumlov ani jeho části nebyly výjimkou a je tedy možné, že v Žárovicích tento výsledek pokoří.

Volební místnosti se otevřely ve 14 hodin, v pátek se zavřou ve 22 hodin. V sobotu je možná hlasovat od 8 do 14 hodin, pak se začnou sčítat hlasy.

Nedočkavci

První voliči začali k volebním místnostem přicházet před čtrnáctou hodinou. 

„Přišel jsem volit, aby mi nepropadl hlas. Vybíral jsem hlavně podle toho, jak se kandidáti staví k situaci s uprchlíky,“ prozradil například Martin Novák, který s další desítkou lidí přišel do volební místnosti do střední odborné školy na náměstí Edmunda Husserla v Prostějově.

Ještě před ním se ale do volební místnosti chtěli dostat nedočkaví voliči, kterým musel školník vysvětlit, že je třeba počkat až do druhé hodiny. Část voličů pak zapomněla na to, že musí s lístky manipulovat za plentou. Volební komise je tak musela na tuto skutečnost opakovaně upozornit.

Zájem také na vesnicích

Také jinde po okrese už přivítali první voliče, a to i na menších obcích.

„Šla jsem volit tak brzy hlavně proto, že to chci mít za sebou a už o volbách nechci slyšet. Pak se jen podívám na výsledky,“ uvádí Michaela Marková z volebního okresku Lipová.

Ve Studenci pak dorazil k urnám první volič přesně ve dvě hodiny. Na další pak volební komise čekala. V této části Čelechovic na Hané, která bývá většinou sečtena na okrese mezi prvními, je jen 125 oprávněných voličů. Účast pak je odhadována na padesát procent. 

Minule vyhráli oranžoví

Parlamentní volby na Prostějovsku před čtyřmi lety skončily vítězstvím levice, přičemž ČSSD získala přes 23 procent hlasů.

S pětiprocentním odstupem skončilo druhé ANO 2011 těsně následované KSČM. Na čtvrté pozici se už s výrazným odstupem umístila SPD v závěsu s KDU-ČSL. Volební účast tehdy nepřekonala 60 procent, některé obce ji však hravě zvládly.

Rekordmanem v tomhle směru byl třetí okrsek v Suchdole, kde odvolilo přes devadesát procent voličů.

Chalánková až příští rok

Zajímavostí Prostějovska je, že řada lidí, kteří odsud pocházejí, má na kandidátkách v Olomouckém kraji výsadní postavení.

Příkladem může být lidovecká kandidátka, v níž je na třetím místě náměstek ministra školství Jaroslav Fidrmuc.

Ještě výše pak jsou Petr Sokol a Pavel Holík s číslem dva, na samé špici pak v seznamech kandidátů jsou Radim Fiala a Ladislav Okleštěk.

Z dosavadních pěti poslanců kandidují do poslanecké sněmovny znovu čtyři. Jitka Chalánková místo toho zkusí své štěstí jinde.

„Rozhodla jsem se kandidovat do Senátu Parlamentu ČR v příštím roce,“ uvedla politička, kterou ovšem nečeká nic lehkého vzhledem k tradičně silné levici v kraji.

Autor: Michal Sobecký

20.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

539490 - Sedláři Brašnář/ka – dílna míčů | Prostějov(78 Kč)

Sedláři Brašnář/ka – dílna míčů | Prostějov (1801003). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 78 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Brašnář/ka – dílna míčů (1801003), Jste vhodným uchazečem, pokud:, - jste spolehlivý, pracovitý, - jste manuálně zručný , - máte dobrý zrak, - jste přesný a precizní , - máte zkušenosti s drobnou manuální prací, Budete se věnovat:, - lepení dílů na míče, Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit?, - nabízíme dlouhodobou práci na HPP, - přispíváme na stravování , - měsíční prémie za splnění norem, - 13. plat, Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 78 Kč/hod + výkonnostní složka mzdy, Nástup: dle dohody, Směnnost: jednosměnný provoz, Pracovní doba: 6-14 hod, Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Obsluha strojů(78 Kč)

Obsluha strojů na výrobu kožené galanterie Brašnář/ka – šicí dílna | Prostějov (1801002). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 78 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Brašnář/ka – šicí dílna (1801002), Jste vhodným uchazečem, pokud:, - jste spolehlivý, pracovitý, - jste manuálně zručný , - umíte šít na šicím stroji - výhodou, případně zaučíme, Budete se věnovat:, - šití na průmyslových rovných šicích strojích, Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit?, - nabízíme dlouhodobou práci na HPP, - přispíváme na stravování , - měsíční prémie za splnění norem, - 13. plat, Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 78 Kč/hod + výkonnostní složka mzdy, Nástup: dle dohody, Směnnost: dvousměnný provoz, Pracovní doba: 6-14 hod, 14-22 hod , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Obsluha strojů(78 Kč)

Obsluha strojů na výrobu kožené galanterie Dělníci výroby galanterního zboží (obsluha strojů a zařízení). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 78 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Brašnář/ka - šicí dílna – jednosměnný provoz (1709001), Jste vhodným uchazečem, pokud:, - jste spolehlivý, pracovitý, - jste manuálně zručný , - umíte šít na šicím stroji - výhodou, případně zaučíme, Budete se věnovat:, - šití na průmyslových rovných šicích strojích, Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit?, - nabízíme dlouhodobou práci na HPP, - přispíváme na stravování , - měsíční prémie za splnění norem, - 13. plat, Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 78 Kč/hod + výkonnostní složka mzdy, Nástup: dle dohody, Směnnost: jednosměnný provoz , Pracovní doba: 6-14 hod (po domluvě možno 7-15 hod) – možný zkrácený úvazek, Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Obsluha strojů(16 000 Kč)

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Operátor/ka výroby (1801001). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Operátor/ka výroby (1801001), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - jste manuálně zručný a fyzicky zdatný (manipulace s břemeny nad 20 kg), - jste ochotný pracovat ve dvousměnném provozu, - jste spolehlivý a máte odpovědný přístup k práci, , Budete se věnovat:, - přípravě barviv dle stanovených receptur, - obsluze strojního zařízení na vážení a dávkování barviv, , Proč by se Vám měla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme stabilní dlouhodobou práci na HPP, - máte nárok na příspěvek na stravování (stravenky), - těšit se můžete na výkonnostní odměny, - nabízíme 25 dní dovolené, - můžete využít parkování v objektu závodu, - čeká na Vás čisté a příjemné pracovní prostředí, - máte možnost přestupu do kmene firmy, , Pracoviště: Průmyslová, Prostějov, Mzda: od 84/hod,- Kč + zákonné příplatky + docházkový bonus + výkonnostní odměny, Nástup: dle dohody , Směnnost: dvousměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vizualizace Galerie Prostějov

Smlouva s Manthellanem je neplatná, tvrdí právní kancelář

Halový turnaj fotbalistek v Kostelci na Hané
44

Moravsko-slovenský turnaj fotbalistek v Kostelci rozhodly penalty

On-line rozhovor s primářkou hematologie

Proč pořád neumíme na 100% vyléčit leukémii? Jak je těžké získávat dárce? Jaký zájem o práci s krví? Nejen na to se můžete ptát primářky Jany Pelkové z Hematologicko – transfuzního oddělení v Krajské nemocnici T. Bati a ve Vsetínské nemocnici. Otázky můžete pokládat již nyní, Jana Pelková vám bude odpovídat ve středu 21. února od 10 do 11 hodin na našem webu.    

Řidičky jely moc rychle, jedna přistála na plotu, druhá v poli

/FOTOGALERIE/ Dvě nehody, při nichž podle policie řidičky nepřizpůsobily jízdu stavu vozovky, zaznamenali na konci uplynulého týdne policisté na Prostějovsku.

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

/ROZHOVOR/ Přijel na otočku z dějiště Olympijských her, aby v Ostravě a Brně zhlédl dění na Olympijských festivalech, jichž je duchovním otcem. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval hýřil dobrou náladou. 

Freestyle a scénka. Fotbalový ples v Kostelci bavil

Plesová sezony nabízí řadu tematických plesů, mezi nimiž mají své nezastupitelné místo i plesy fotbalové. Jako například ten, který se uskutečnil v pátek večer v kostelecké sokolovně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT