Co si myslíte o budování obchodního a nákupního centra v místech dnešního KaS centra a o možné absenci velkého společenského sálu ve městě?

Další obchodní centrum v Prostějově by nepřineslo městu nic dobrého. Bylo by to jen další posílení konzumního způsobu života. Takový společenský sál, jaký tu máme, je v regionu jediný, ale obchodních center je u nás deset. Je potřeba sál a klubovny v KaS centru víc využívat a posilovat aktivity lidí i společenskou komunitu v Prostějově. Věřím, že KaSC se podaří zachovat.

Jakým způsobem se o to snažíme, to se lidé mohou dočíst na internetu (www.proprostejov.eu/kasc).

Jak byste konkrétně řešil nezaměstnanost v regionu?

Nezaměstnanost se nevyřeší za rok a nevyřešíme ji z radnice. Musíme napomáhat aktivnímu způsobu života, popularizovat výzkum, vývoj a výrobu. Už léta mám v hlavě nápad uskutečnit Wichterleho Prostějov 2013 a taky soutěž pro mladé OSVČ v Prostějově do třiceti let. Se zájmem o práci a podnikání se musí začínat od školky. Se školou jsme dřív chodívali na exkurze do Agrostroje, Kornolitky, do OP, teď se chodí se školou maximálně do kina. Je potřeba víc spoléhat na své síly a vlastní výrobu a ne na levný nákup v obchodních centrech. Je potřeba posilovat hrdost na město a na prostějovské prosperující podniky a podnikatele.

Jaké tři věci vás v Prostějově nejvíce trápí? Co byste udělal pro jejich změnu?

Všechny nás trápí čas, prostředí a vztahy. Co se týká konkrétně Prostějova, tak mě trápí rychlost negativních změn kolem nás, lhostejnost lidí k okolí a špatná komunikace radnice s lidmi. A člověk nemusí být ani politik, aby mohl s těmito věcmi něco dělat. Je potřeba v dobrém působit na lidi kolem sebe, malé i velké.

Co se vám nelíbí na radnici? A jak byste přispěl ke změně k lepšímu?

Nelíbí se mi komunikace radnice s lidmi. Bude potřeba více využívat webových stránek a to oboustranně. Je potřeba vytáhnout zastupitele mezi obyčejné lidi a lidi mezi zastupitele. Dřív bývaly setkání nad budoucími plány města a tím pádem i oboustranně větší důvěra. Je potřeba to obnovit.

Doporučil byste svým dětem, aby šly do politiky?

Svým třem dětem bych vstup do politiky nedoporučoval. Je to nečistá hra plná kompromisů a nepochopitelných dohod. Sám se vstupu do komunální politiky bojím, ale někdo to dělat musí. Mimochodem dělám to i pro ty své tři děti, aby neměly důvod se z Prostějova odstěhovat někam za lepším.

Ing. Jan Navrátil

42let, majitel počítačové firmy v Prostějově, lektor kurzů práce na PC, absolvent Obchodní akademie v Prostějově a ekonomické fakulty VŠB v Ostravě, obor Informatika.

Je ženatý, má tři děti, manželka Libuše (36) je zaměstnaná ve dvou projektech EU pro nezaměstnané, dcera (13) studuje na CMG v Prostějově, synové (9 a 7) na ZŠ Melantrichova. Koníčky: práce na chatě a s dětmi, sázení stromů, internet.

Zajímavost: Nemám řidičák a všude i k zákazníkům jezdím na kole, protože je tu rovina, málo sněhu, spousta cyklistických stezek, takže cestou na kole za den stihnete spoustu zážitků, všechny vůně od Starorežné až po pekárnu, cestou vidíte spoustu stromů, rozhýbáte tělo a pozdravíte se aspoň s dvacítkou známých, takže nejde nemít radost z života v Prostějově.