Co si myslíte o budování obchodního a nákupního centra v místech KaS centra a o možné absenci velkého společenského sálu ve městě?

Vybudování dalšího obchodního a nákupního centra v Prostějově je podle mě chybou. V Prostějově je jich dost. Co se týče samotného centra v místech dnešního KaS centra, zde jsem jednoznačně proti a myslím, že ne vše bylo úplně domyšleno a i samotný výběr uchazeče a podmínky soutěže byly podivné a nerozumím jim.

Pokud město do kritérií soutěže zadalo podmínku vybudování nového společenského sálu a z kupní smlouvy na pozemky tato podmínka vypadla a město si případný nový kulturní dům musí postavit svým nákladem, je to pro město ztráta v řádu stovek milionů. Bourání současného KaS centa podle mě vůbec není potřeba.

Jak byste konkrétně řešil nezaměstnanost v regionu?

Město jako takové má jen omezené možnosti, jak řešit nezaměstnanost. Jednou z nich, kterou podporujeme je pokračování v podpoře budování průmyslových zón, kolem města. Město by mělo také aktivně vstupovat do jednání okolo krachujícího Oděvního podniku, pokud OP jednou úplně padne, bude to asi ztráta nevratná, to se nesmí stát.

Jaké tři věci vás v Prostějově nejvíce trápí? Co byste udělal pro jejich změnu?

Problémem Prostějova je jednoznačně doprava, aut neustále přibývá, ale město i kraj poněkud zaspali a realizovaná opatření jsou nedostačující. Proto chceme prosadit a podpořit urychlené vybudování velkého severního a jižního obchvatu města mimo obydlená území. Problémem Prostějova je i kopaná, ke které se radnice ve všech rozhodujících okamžicích postavila zády a nechala tento sport padnout do ostudných podmínek. Chceme proto vybudovat odpovídající fotbalový areál pro 1.SK. Málo se pomáhá i mladým rodinám s dětmi. To chceme napravit.

Co se vám nelíbí na radnici? A jak byste přispěl ke změně k lepšímu?

Město se vydalo cestou podpory sportu, to je dobře, ale systém, který nastavilo je špatný a nespravedlivý, jednomu miliony druhému nic. Chceme aby všichni v Prostějově měli rovné šance a to neplatí jen pro sport, ale i kulturu a vůbec všechny občany.

Každý obyvatel města bez rozdílu svého postavení či známostí, by měl mít možnost mluvit do věcí, které se ho dotýkají. To tu v minulosti chybělo. Obecně podporuji větší informovanost občanů a otevřenost radnice. Jednou z cest, je rozhodování klíčových otázek města pomocí referend a pravidelné jmenovité zveřejňování hlasování zastupitelů města.

Jak by měl podle vás vypadat Prostějov za pět let?

Pět let je moc krátká doba, aby se Prostějov zásadně změnil, co se týče vzhledu. Určitě by se měli ozdravit okrajové části města a pomoc atletům a fotbalistům s jejich stadiony. Co se dá však výrazně změnit, je fungování městského úřadu.

Mgr. Antonín Dušek

69 let, narodil se v Prostějově, je ženatý, má dvě děti a 4 vnoučata. Má vysokoškolské vzdělání pedagogického směru na Univerzitě Palackého v Olomouci.