Kopce Drahanské vrchoviny lákají každým rokem tisíce výletníků. Vábí je tam ale „pouze“ klid a půvabná příroda, zázemí s ubytovnami a atrakcemi povětšinou schází. Blýská se ale na lepší časy. Podnikatelé už připravují některé zajímavé projekty. Jedním z nich má být stavba třípodlažního penzionu v Repechách, za kterou stojí mistryně světa v dráhové cyklistice Lada Kozlíková spolu se svým trenérem Břetislavem Usnulem z vyškovského cykloklubu VEUS.

„Jde o záměr se sportovním zaměřením. V létě budeme hostit cykloturisty, v zimě běžkaře, ale ani ostatní neodmítneme,“ ubezpečil s úsměvem Usnul, který se vyjma trenérství věnuje i prodeji kol. Repechy jsou podle něj krásnou lokalitou, výletníky však dosud opomíjenou. Rád by to změnil.

„Penzion vybudujeme na místě stávající zchátralé chalupy. Nabídneme ubytování, posezení, půjčovnu kol. V zimě se pak o úpravu běžeckých tras v okolí postará náš sněžný skútr,“ popsal Usnul.

Chalupu vlastní reprezentantka Lada Kozlíková. „Zdejší krajinu mám ráda, je krásná. Ze sportovního pohledu je ideální pro mé tréninky a to díky svému náročnému profilu a minimálnímu provozu,“ zmínila se.

Podle Břetislava Usnula by se penzion mohl začít stavět už příští rok. Tehdy by měl být i otevřen. „Budeme se na něj snažit získat dotace z evropských fondů. Domnívám se, že jde přímo o vzorový projekt, takže šanci na peníze máme, jak věřím, velkou, “ řekl.

Vrásky na čele nedělají Usnulovi finance, ale plány na stavbu větrných elektráren. Pár jich už na Drahanské vrchovině stojí a přibýt by jich tam mohly až desítky.

„Kdyby je postavili, tak bychom penzion ani nestavěli. Nebudeme přece fungovat pod hučícími lopatkami,“ zavrtěl Usnul hlavou. U Repech, v blízkém Bousíně, přitom lidé v referendu dali výstavbě elektráren stopku. Jinde jim však přejí.

„Usedlíci a obecní zastupitelé by si měli dobře rozmyslet, jestli větrníky dovolí ve svých katastrech stavět. Krajinný ráz se po jejich vztyčení na desetiletí zničí. Chalupy a domy pak budou bezcenné, vždyť kdo by je chtěl poblíž větrníků kupovat. Sportovci a výletníci začnou jezdit jinam,“ vyjádřil se trenér a podnikatel Břetislav Usnul.

Totéž si myslí jeho svěřenkyně, reprezentantka Lada Kozlíková. „Větrníky mi vadí, je hrozné, že jejich stavby nejsou zákonem jasně ošetřeny. Nedokážu si představit, že by podobným způsobem jako u nás vznikaly třeba v Rakousku, které přitom alternativním zdrojům energie hodně přeje,“ vyjádřila se s tím, že by se k umísťování elektráren mělo přistupovat citlivěji ve vztahu ke krajině.

Vznik ojedinělé čínské zahrady v Brodku u Konice také stojí a padá s větrníky.

„Pokud by nás obestavěli elektrárnami, tak by mě jistě přešla chuť do tohoto projektu jít,“ svěřila se už před časem podnikatelka Ludmila Podhorná, která v Brodku u Konice žije a vyrábí zde zdravotní rostlinné preparáty. Podhorná je přitom předsedkyní občanského sdružení Brodek u Konice – právem za zachování krajiny a přírody.

Není bez zajímavosti, že zcela jinak vidí tuto problematiku v nedalekém Skřípově. Tamní zastupitelé totiž v katastru obce posvětili výstavbu deseti větrníků a chtějí přitom stavět turistickou ubytovnu včetně vyhlídkové věže.

„Větrníky jsou naplánovány tak daleko od obce, aby místním nevadily. Rozhlednu se zavázal postavit investor elektráren, z obecní kasy za ni neutratíme ani korunu,“ konstatoval starosta Skřípova Miroslav Kadlec. Ohledně ubytovny pak podotknul, že na ni nejsou zatím peníze. „Zaplatit ji jen z našeho rozpočtu si nemůžeme dovolit,“ pokrčil rameny.

To v Protivanově se turistická ubytovna začala stavět již před nedávnem. „Sloužit začne nejspíš už letos,“ uvedl protivanovský starosta Karel Trnečka. Investorovi, místní firmě MIS PRO, se na tento projekt podařilo loni získat necelých čtrnáct milionů korun z evropských fondů. V ubytovně by měla být i půjčovna kol a lyží. Protože v katastru tohoto městyse stojí tři větrníky, Prostějovský deník se zeptal starosty, neodradí-li potencionální turisty. „Zatím jsou elektrárny spíš takovou atrakcí, lidé se na ně jezdí dívat. Situace by se ale mohla obrátit, kdyby jich tu stálo třeba deset,“ zamyslel se starosta.

K dalším projektům, které se pro turisty, výletníky a sportovce na Drahanské vrchovině připravují, je potřeba zmínit aktivity Campingu Baldovec. Tam se letos chystají vybudovat slaný bazén, který bude obklopen umělou skálou, a lyžařský vlek.