Pět lapených motorkářů a jeden čtyřkolkář. Tímto skóre se může pochlubit Ján Roubal, přednosta Vojenského újezdu Březina. Je ovšem jedním z mála, který si dokáže s partami mužů na řvoucích silných strojích poradit.
„Máme techniku na to, abychom je v našich lesích dohnali a zadrželi,“ tvrdí Roubal s tím, že do lesa mohou jezdit jen ta vozidla, která mají příslušná oprávnění. „Jiná ne, odporuje to totiž lesnímu zákonu,“ vysvětlil.
Příběh partičky čtyřkolkářů, na které si vojáci posvítili, popsal muž, který svolil jen s uvedením křestního jména. „Známý si spolu s dalšími čtyřkolkáři vyjel do vojenských lesů u Drahan. Začali je tam pronásledovat vojáci v džípech. Divokou honičku nezvládl a převrátil se. Ostatní ujeli. Musel zaplatit pokutu pět tisíc korun,“ prozradil Zdeněk.
Mladík, kterého vojáci zadrželi, však bohužel patří spíše k výjimkám. Houbaři, ochránci přírody a myslivci jen stěží skrývají vztek, když řvoucí stroje ničí lesy, louky a stresují zvěř.
„Desítky čtyřkolkářů a motorkářů jezdí po lesích právě teď, kdy zvěř klade mláďata. Je to hrůza, ale nemůžeme s tím nic dělat. Pro nás jsou v podstatě nepolapitelní,“ postěžoval si Jiří Procházka, jednatel Okresního mysliveckého spolku Prostějov.
Jezdci na čtyřkolkách však nejen děsí zvířata, ale ničí i vzácnou flóru. Čtyřkolkářům se dokonce podařilo zlikvidovat jedno z mála míst na střední Moravě, kde pravidelně vykvétal hořec křížatý, zákonem chráněný a silně ohrožený druh.
„Našel jsem skupinku hořců v pískovně za Smržicemi. Za dva týdny už tam ale nebyla. V zemi zůstaly jen vyježděné koleje od čtyřkolek,“ vrtí hlavou amatérský botanik Pavel Klemsa.
Vojáci, myslivci a ochránci přírody se shodují, že čtyřkolkáři by neměli platit pouze pokutu za jízdu mimo komunikaci, ale i za škody, které na přírodě napáchají.
Jen je chytit a najít soudce, který by jim to náležitě spočítal, shodují se.