Situace se během července ještě zhoršila. Studny lidem doslova vysychají před očima. Ti, kdo se ještě na obecní vodu nenapojili, tak činí nyní. Ve většině obcí navíc platí pro obyvatele nepsané pravidlo, že nesmí obecní vodou zalévat zahrady ani předzahrádky.

„Podobné sucho už dlouho nepamatuji. Lidé jsou naštěstí tolerantní a vodou, kterou bereme z vodovodu Pomoraví, neplýtvají. U nás stejně jako v ostatních obcích platí to, že se nesmí obecní vodou zalévat zahrádky. Je nutné šetřit. Nejhůře jsou na tom lidé z Ptenského vrchu, kde je sucho větší a studny zde vysychají rychleji,“ uvedl starosta Ptení Jiří Porteš.

Napojit se na obecní vodovod musela i Eliška Švecová, která má v Ptenském Dvorku chatu. „Kvůli suchému počasí jsme skoro úplně přišli o vodu, kterou jsme ze studny brali desítky let,“ poznamenala žena.
Obecní sítě však jako zdroje vody zatím nevyužívají všichni. „Obyvatel, kteří ještě nejsou napojeni na obecní vodu, je u nás zhruba čtyřicet procent. Netroufám si ale odhadnout, co by se stalo, kdyby sucha pokračovala dál, nic podobného jsme zatím nemuseli nikdy řešit,“ řekl starosta Čehovic Milan Smékal a dodal, že počasí dělá radost pouze místním zemědělcům. „Ti díky teplu sklízí úrodu mnohem dříve. Jaká ale bude její kvalita, to se uvidí,“ dodal.

Sucho zatím nevadí obcím v Mikroregionu Němčicko. „Problémy tu máme spíš se srážkami a záplavami. Že je teď trochu sucho, nám vyhovuje, na studních v regionu se to nijak neprojevilo,“ potvrdil předseda mikroregionu Jiří Doubrava.