Bahno z polí zaplavilo silnice a zahrady, voda sklepy rodinných domků. „Voda z kopců natekla v ulicích Šafaříkova, Novosady a Zahradní až do bytů. V dalších třech ulicích zaplavila sklepy a dvory. Zateklo i do mateřské školy a voda a bahno se dostaly i na stadion,“ vypočítala zasažená místa starostka Němčic Ivana Dvořáková, kde spadlo ze soboty na neděli skoro sto milimetrů deště.

Provoz školky ale ohrožen není, protože zatopená je jen kuchyně a s vařením po dobu oprav vypomůže místní základní škola.

„Máme poškozené chodníky a problémy se studnami. Spodní voda stoupla vysoko, je nepoužitelná a kontaminovaná bahnem a odpadem z kanalizace,“ doplnila výčet následků Dvořáková.

Část oprav a prací spojených s likvidací škod zaplatí město z pojištění, řádění přírodního živlu se však rozhodně dotkne i obecního rozpočtu. Jak vysokou částkou si však starostka netroufá odhadnout.

Voda napáchala škody i v okolí Prostějova. „Od Duban se valila ornice z polí kolem sokolovny až do středu obce. Tam se voda vlila do Českého potoka. Předzahrádky řadové zástavby jsou celé pod vodou a nánosy bahna. Pouze v jednom případě se voda dostala i do domu,“ uvedla starostka Smržic Hana Lebedová s tím, že voda postupovala i směrem k Držovicím.

„Před pěti lety nám přívalové deště zatopily sklep a kotelnu sokolovny. Loni jsme nad ní postavili podezděný plot, který vodu zadržel a nasměroval jinam,“ poznamenala Lebedová, která při čištění kanálových vpustí přišla o mobilní telefon.

Bez větší pohromy vyvázlo z dešťů město Plumlov. „Dvakrát se tu přehnalo krupobití, které poškodilo zahrady, a prudký proud vody strhl asfaltovou vrstvu na právě opravovaném parkovišti. Seškrábnutí zbytku asfaltu a položení nového nás přijde na necelých pět tisíc korun,“ komentoval sobotní přívaly starosta Plumlova Adolf Sušeň.
Obce ve výše položených místech nepostihly ani tak přívaly vody jako spíše spršky ledových krup.

„Škody naštěstí žádné nejsou. Proud vyryl rýhy v nezpevněných bočních cestách a splavil spraš z lesa na silnici. Tu vyčistili silničáři. Od krupobití jsme měli sice bílé trávníky, zatím ale nikdo nehlásil, že by měl vytlučená okna,“ konstatovala starostka obce Lipová na okraji Drahanské vrchoviny Martina Karkošková.