I přes toto zhoršení však s největší pravděpodobností nehrozí po koupání v této vodě žádná zdravotní rizika.

„Kvalita vody na plumlovské přehradě je ohodnocena stupněm tři, což znamená jen mírně zvýšenou pravděpodobnost zdravotních problémů osob při vodní rekreaci. Pouze u některých vnímavých jedinců se můžou vyskytnout ojedinělé zdravotní potíže. Je ale doporučeno se po koupání osprchovat," řekla vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální v Olomouci Eva Čehovská

Za zhoršení kvality vody může klasický strašák všech plavců na přehradě – sinice.

„Potíže by mohly souviset s výskytem sinic, ale ty nejsou v žádném případě v takových hodnotách, jaké byly v minulosti," dodala vedoucí oddělení hygieny.

Ta také připomněla možná nebezpečí, která s výskytem sinic citlivějším jednotlivcům hrozí.

„U opravdu velmi citlivých jedinců by se mohly objevit kožní projevy, jakými jsou vyrážky, dále podráždění sliznic nebo střevní potíže při polknutí vody. Ale pravděpodobnost všech těchto projevů je velmi malá," dodala hygienička.

V pondělí nová analýza

Kromě krajských hygieniků ale uklidňuje plavce i Povodí Moravy.

„Tento rok byla vždy jednička, najednou se v měření objevil stupeň tři. Takový výkyv si vysvětlujeme tím, že mohlo dojít ke vstoupení menší kolonie sinic do testovacích vzorků. Ta pak výsledky zkreslila. Hned v pondělí pak bude hotova analýza vody z přehrady a my očekáváme, že se její kvalita vrátí opět na jedničku," informoval tiskový mluvčí Petr Chmelař.

Zhoršené kvality vody se nebojí ani plavci, kteří se v přehradě buď rekreačně koupou, nebo trénují v rámci své přípravy na různé závody.

„V přehradě jsem trénoval tento rok několikrát a voda byla vždy v pořádku. Ani zhoršení její kvality by mě od tréninky na přehradě neodradilo, daleko větším problémem je ale teplota vzduchu a s ní i související teplota vody. Na léto je opravdu docela chladno," svěřil se Martin Gremlica, jenž se připravuje na triatlony.

Opačné pocity ze zhoršení kvality má však Marcela Řehořová. Ta se připravuje se svou posádkou na závody dračích lodí a sinice by ji mohly způsobit nepříjemnosti.

„I když nejsem ve vodě, tak při jízdě v lodi docela voda cáká a máme ji i v očích. Jsem trochu citlivější na tyto věci a zrovna sinic se kvůli mé alergii opravdu bojím," řekla závodnice.

Příští pondělí by tedy mělo být jasno, jestli je kvalita vody opravdu horší, nebo se jednalo o anomálii v měření. Jedno je však jasné – současné klima koupání, a to nejen v přehradě, určitě nenahrává.