"Nádrž je po revitalizaci, podle mě je tak kvalita vody výsledkem těchto prací. Znamená to, že odtěžení sedimentů, ve kterých se sinice nacházely, bylo účinné," uvedla Eva Čehovská z krajské hygienické stanice. Zdůraznila, že hygienici přehradě věnují větší pozornost, než je běžné. "

Měříme zde vodu jednou za dva týdny a ne jednou měsíčně jak nám ukládá zákon," sdělila.

Povodí Moravy, které Plumlovskou přehradu spravuje, pak potvrzuje, že se snaží o to, aby se jiné než nejvyšší hodnocení vody už k přehradě nevyskytovalo.

"Letos v květnu jsme dokončili instalaci plovoucí stěny na Podhradském rybníce, jejímž účelem je zachytávání naplavenin. Jedná se o moderní způsob chytání naplavenin, který umožňuje snadnější a efektivnější úklid naplaveného materiálu, eliminuje poškození vodního díla naplaveninami i ucpání výtoku. K dalším významným opatřením patří instalace a zajištění provozu srážecích stanic pro odbourávání fosforu na přítocích do vodního díla Plumlov a Podhradského rybníka," uvedl mluvčí Povodí Petr Chmelař.

Podle jeho dalšího vyjádření se situace na vodním díle zlepšuje.O tom, v jakém stavu voda v přehradě respektive v Podhradském rybníce je však mají někteří lidé své pochyby. Třeba Petr Piňos, správce autokempu Žralok. S ním totiž sousedí i pláž na břehu rybníka, která se během června stává útočištěm rekreantů. Teď je ale vše jinak.

"Voda na rybníku je strašná. Kamarád má dron a nasnímal přehradu z výšky - i ta vypadá celkem hrozně. Na Podhraďáku je to ale hrůza," poznamenal Petr Piňos.

Plavce zde tak už v těchto dnech nenajdeme.

"Jeden dva odvážlivci do toho denně vlezou. Ale je to hnus. Předminulý rok se stalo něco podobného ale až později v srpnu," dodal.