„Chemie mě bavila už od základky. Časem jsem zjistil, že bych se chtěl zabývat biochemií. Během třeťáku jsem dojížděl na Masarykovu univerzitu na Kurz molekulární biologie a biochemie, který vedla Karina Movsesian, která si mě odtud vytáhla do laboratoře. Zde spolupracuji s vedoucím laboratoře, docentem Lumírem Krejčím, ale právě také i s Karinou Movsesian,“ říká nadějný student.

„Jedná se o průzkum biochemické aktivity proteinu WRNIP1 a jeho vliv na udržení genomové stability během replikace DNA. Je to moc důležitá bílkovina, která pomáhá buňkám vypořádat se se situací, kdy replikační vidlice narazí na poškození DNA, které progresi replikační vidlice zastaví,“ popisuje svoji odbornou činnost Jiří Doseděl.

Práce v laboratoři

Jak sám uvádí, je podle něj při podobné aktivitě potřeba velká pracovitost a chuť se vzdělávat.

„Když člověk přijde do laboratoře, tak je důležité naučit se správně provádět velké množství manuálních postupů a naučit se číst odborné články v angličtině, později jich číst stále víc a naučit se všechna ta data zpracovat. Pro mě to třeba znamenalo, že jsem býval v laboratoři do dvou do rána. Nejvíce mě pak baví zjišťovat, jak to v buňkách, a tedy i v nás samotných funguje. Vnitřní život buňky mi přijde fascinující,“ říká Jirka o své práci.

I tak náročný projekt se dal skloubit se školou. Jiří Doseděl byl v Brně od dubna do konce minulého roku. Do školy dojížděl jen na dopsání písemek, kterých pak musel zvládnou více najednou.

Studovat chce biochemii

Momentálně už je zpět ve škole a připravuje se s ostatními na maturitu. Už ale také přemýšlí, kam povedou jeho další kroky.

„V budoucnu bych se chtěl věnovat biochemii a molekulární biologii. Hlásím se na biochemii na Masarykovu univerzitu a o mém detailnějším zaměřením se budu rozhodovat až během bakalářského studia. Rád bych také vzkázal všem nadaným středoškolákům, aby se věnovali mimoškolnímu vzdělávání, protože jim to umožní rozvíjet se v tom, co je baví a podle mě to člověku dá víc, než samé jedničky na vysvědčení, dodal na závěr Jiří Doseděl.