„Akci pořádáme už několikátým rokem a stále je o ni velký zájem. Lidé chodí nejčastěji se svým vzorkem vody a nechávají si udělat jeho rozbor, ale nechybí ani zájemci o prohlídku našeho pracoviště," řekla na úvod vedoucí střediska čističky odpadních vod Hana Klukáčková.

Nabídku bezplatného rozboru vody využilo hned několik desítek lidí.

„Zájemcům dnes provádíme základní chemickou analýzu vody, kterou si s sebou přinesli. Obdrželi jsme více než třicet vzorků a většina z nich byla nezávadná," uvedla vedoucí laboratoře s tím, že nejčastěji se při rozborech vody setkávají se zvýšeným limitem nebezpečných dusičnanů.

Naopak ti, kteří se přišli podívat, jak čistička funguje, se během hodinové exkurze dozvěděli, jaké procesy musí voda absolvovat, než se vyčištěná dostane opět do řeky.

„V naší čističce využíváme mechanického a biologického čištění. Odpadní voda tak projde nejen hustými síty, ale také nádržemi, kde se na čištění podílejí speciální mikroorganismy," vysvětlila vedoucí střediska s tím, že většinu vedlejších produktů, které při čištění vzniknou, čistička opět využije.

„Jediné, co odvážíme na skládku, jsou tak zvané shrabky – tedy materiál, zachycený na sítech. Naopak usazeninu, kterou z vody získáváme, necháváme nějakou dobu vyhnívat, přičemž vzniká bioplyn, který využíváme při provozu čističky. Samotná vyhnilá usazenina je zase dobrá jako hnojivo," popsala Hana Klukáčková.

Kromě prohlídky areálu se návštěvníci dozvěděli také něco o zásadách vypouštění odpadu.

„Je to trend posledních zhruba pěti let a v současnosti to už graduje na maximum. Lidé splachují do odpadů vlhčené kapesníčky, které se špatně rozkládají a nám tak ucpávají čerpadla. Musíme je kvůli tomu čistit několikrát za měsíc, což nám přidává zbytečnou práci a o finanční náročnosti ani nemluvím," posteskla si vedoucí střediska a dodala, že vlhčené ubrousky patří do odpadkového koše a ne do toaletní mísy.