Vliv Miloslava Vlčka, šéfa poslanecké sněmovny a rodáka z Konice, stojí nejen za zrekonstruovanou konickou školou za sedmdesát milionů korun, ale i za tamním nově budovaným fotbalovým hřištěm s umělým povrchem.

Fotbaloví činovníci ani Vlček však nechtějí prozradit, kolik peněz ze státního rozpočtu nový stánek spolkne. „Nějaké prostředky na stavbu konického hřiště jsem pomáhal ze státního rozpočtu získat,“ připustil Miloslav Vlček a doporučil se obrátit na investora, konické Sokoly.

Místopředseda fotbalového oddílu TJ Sokol Konice Rostislav Přikryl částku naznačil. „Jen realizace trávníku bude stát zhruba deset milionů korun,“ řekl s tím, že hřiště by mělo být dokončeno v polovině roku 2008. „Hrací plocha bude mít rozměry sto na šedesát metrů a v létě se bude její povrch rosit. Už jsme vybudovali zápasové osvětlení a postavíme také moderní ukazatel skóre,“ uvedl Přikryl. Už teď je plocha budoucího hřiště oplocena, o blízký svah se opírá vysoká betonová zeď a kolem vedou nové cesty a schodiště.

Obavy, že stánek fotbalisté finančně neutáhnou, další místopředseda oddílu Jiří Kučera nemá. „Vše si totiž děláme sami, nikoho nezaměstnáváme a tedy ani neplatíme. Díky tomu uspoříme,“ tvrdí. Hřiště s umělou trávou má sloužit nejen fotbalistům, ale i dětem.

„Chtěl jsem, aby školáci v Konici měli stejné možnosti jako ti v Prostějově či v Olomouci,“ sdělil své pohnutky Miloslav Vlček. Podle místních fotbalových funkcionářů však podobné hřiště v širokém okolí dosud není.

Šéf parlamentu popírá, že by sypal peníze z rozpočtu jen do Konice, svého rodného města. „Že Vlček cpe peníze pouze do Konice? Takhle ne,“ řekl včera Deníku a připomněl další akce, o něž se v regionu zasloužil. Podle svých slov se vždy snažil podporovat volnočasové a vzdělávací aktivity. Ty totiž považuje za účinnou prevenci v boji proti drogám.

Někteří místní lidé stavbu hřiště vítají, jiní ale z nejmodernější hrací plochy v regionu nadšeni nejsou. Domnívají se, že desítky milionů by se měly v chudém regionu investovat spíš do pracovních příležitostí a ne zrovna do sportu. „Jsou to prošustrované peníze,“ myslí si třeba Josef Lednický z Konice. Jeho názor podpořily i dvě ženy vracející se z nákupu přes konický „rynek“. „Dříve do Konice jezdili lidé z okolí za prací, dnes naopak Koničáci jezdí do zaměstnání na vesnice,“ naznačil vážný problém Lednický.