Martin Surma z Prostějova (na fotografii) vzal se svými kolegy českou vlajku a vyběhl na trávník. Hned za ním rozhodčí a oba

Vlajkonoši českého týmu na Euru pro zápas s Řeckem týmy. Když začala hrát česká hymna, Surma si poprvé uvědomil, jakou obrovskou silou burácí vratislavská aréna, do níž se vměstnalo přes 42 tisíc fanoušků. Něco podobného nikdy předtím nezažil.

„Poprvé jsem viděl takový obrovský stadion a ještě k tomu úplně plný. Bylo to nádherné," svěřil se Prostějovskému deníku patnáctiletý fotbalista hájící barvy 1. SK Prostějov.

Oficiálním vlajkonošem české fotbalové reprezentace pro zápas s Řeckem se však stal díky úspěchu v dresu týmu ZŠ a RG města Prostějova. Ten se umístil třetí v celorepublikovém finále Coca-Cola Školského poháru 2012 a Surma byl navíc třetím nejlepším střelcem celého turnaje.

„Byl jsem moc rád, že mě vybrali a mohl jsem nést českou vlajku," podotkl.

Sotva si pak dosedl na tribunu, kde měli vlajkonoši vyhrazena svá místa, mohl začít slavit. Po šesti minutách vedli Češi 2:0 a zmar z předchozího duelu s Ruskem byl tentam.

„Když padly ty dva góly, najednou to ze všech spadlo a panovala velmi pozitivní atmosféra," všiml si i talentovaný fotbalista z Prostějova.

Ve svém klubu nastupuje v záloze, i proto věděl, jak moc hru českého týmu naboural odchod špílmachra.

„Prvních deset minut bylo z naší strany výborných, ale pak ten tlak postupně upadal. A jak odešel Rosický, tak se to úplně vytratilo," okomentoval odchod svého oblíbeného hráče.

Vlajkonoši českého týmu na Euru pro zápas s Řeckem

Prostějovské školy kralují republice

Podle předsedy 1. SK Prostějov Františka Jury by to i Surma ve své kariéře mohl dotáhnout daleko. Patří k největším nadějím tradičního klubu.

„Je hodně šikovný a talentovaný. Navíc velmi pilný a pracovitý, takové hráče mám rád. Pokud mu to vydrží, mohl by se prosadit i v dospělém fotbalu," myslí si Jura.

Ten zároveň projevil velkou radost z toho, jak se žákům ZŠ a RG města Prostějova Coca-Cola Školský pohár vydařil. V týmu totiž figurovalo hned několik hráčů z vyhlášené líhně 1. SK. Ti tak navázali na úspěch svých starších kolegů z SOŠ průmyslové a SOU strojírenského v Prostějově, kteří obsadili páté místo v celorepublikovém finále Poháru Josefa Masopusta i mladších ze ZŠ v ulici E. Valenty, kteří opanovali celkové pořadí McDonald's Cupu.

„Měli jsme své zástupce ve všech týmech, ty nejmladší pak byly kompletně poskládané z našich hráčů. Letošní rok se opravdu parádně vydařil, nepamatuji si, že by jedno město dokázalo takto uspět na všech školských pohárech. A asi se to někomu jen tak nepodaří," doplnil Jura.