„Ve třiceti letech jsem se přestěhovala za manželem ze Šumavy do Prostějova. Do té doby jsem nebyla skoro vůbec nemocná, ale co bydlím ve městě, tak jsem pořád nachlazená a cítím, že se mi hůř dýchá. Hlavně v některých dnech na sobě hned poznám, že je horší vzduch. Poslední dva roky uvažujeme, že bychom se přestěhovali zpátky, ale drží nás tady práce," řekla Jana Sobášová, která bydlí v Prostějově devět let.

Smog a prach nejsou v Prostějově ničím neobvyklým.

Město už letos přečerpalo celoroční kvótu znečištění prachem a přesáhlo legální limity překročením počtu dní, po které smí být porušený denní limit pro polétavý prach.

„Lidé v Prostějově dýchají vzduch, jehož znečištění překračuje platné limity i doporučení Světové zdravotnické organizace," uvedl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí.

Zákon a evropská směrnice o ovzduší povolují překročit denní limit pro znečištění prachem po 35 dnů během kalendářního roku.¨

„Podle údajů Českého hydrometeorolo­gického ústavu byl v Prostějově ke konci října překročený limit v 36 případech," uvedl Miroslav Šuta.

Chybí obchvaty

Prostějov je 25. nejprašnějším městem v České republice a druhým nejhorším v kraji.

Problémem je i smog, který se ve městě tvoří hlavně kvůli automobilové dopravě.

Prostějovu chybí obchvaty, které by řidiče odbočující z rychlostní komunikace R46 na západ vedly mimo město.

Na podzim a v zimě se na dlouhodobě neutěšené situaci podepisují především komíny, po zbytek roku také pole, ze kterých žene vítr do obydlených oblastí drobné částečky půdy.

Zhoršená kvalita ovzduší není problémem jen měst, ale i malých obcí a vesnic, kde se škodlivé částice dostávají do ovzduší převážně z lokálního vytápění.

„Můžeme předpokládat, že i v obcích, kde nejsou škodliviny měřeny, mohou být jejich koncentrace zvýšené i nadlimitní," doplnil Jan Macoun, náměstek Českého hydrometeorolo­gického ústavu pro ochranu čistoty ovzduší.

Více vitamínů a nekouřit

Zvýšené množství znečišťujících látek má vliv na zdraví lidí.

„Špatné ovzduší nemusí přímo vyvolat onemocnění, ale často vede k jeho zhoršení, a to především u nemocí dýchacích cest a srdečně-cévních chorob," potvrdil praktický lékař Karel Skřivánek.

Důvodem je menší odolnost organismu, který je náchylnější k virovým či bakteriálním infekcím.

„Lidé by měli zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, doporučuji nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorům," vyjmenoval preventivní opatření Karel Skřivánek.