„Budeme pokračovat v jejich demontáži. Nalezli jsme už možnost uložení v jednom z volných skladů Mechaniky, kde vitráže počkají do své příští instalace. Zadali jsme také architektonické kanceláři, aby nalezla způsob jejich umístění ve zrekonstruovaném prostoru obchodního domu. Pokud možno všech," prohlásil předseda představenstva Prioru Adolf Vlk.

Vitráže tedy zůstanou na místě, pro které byly původně určeny, i když se jeho podoba radikálně změní.

„Myslím, že to dopadlo dobře, tohle je výborné řešení. Ale dokud nebudou v rámech na místě, přeci jen budu ještě trochu napjatá," prohlásila Martina Švihovská z Muzea Brněnska, které původně chtělo část vitráží převzít. Zbytek měl putovat do nově budovaného Muzea Drahanské vrchoviny a vzdělávacího centra TGM v Drahanech.

Nyní zůstanou v Prostějově a lidé je zase budou moci vidět. Tentokrát už jako dobře prezentované dílo vynikajícího umělce Bohumíra Matala. To je oproti stavu, kdy byly zcela anonymní a skryty za regály či štendry s oblečením velmi významná změna.

Znamení doby

To, že se o autorství vitráží dlouho nevědělo, bylo také jistým znamením doby. Bohumír Matal totiž nikdy neodvolal svůj podpis pod protestem českých umělců proti vládě komunistické strany a byla tak režimu značně nepohodlný. Proto nebylo žádoucí, aby se u jeho děl uvádělo také jeho jméno.

„V dokumentaci ke stavbě Prioru je řečeno jen, že vitráže dodalo Dílo z Brna," podotkl ředitel Muzea Prostějovska Miroslav Chytil.

Kdo vitráže zachránil?

Nakonec však všechno dobře dopadlo a vitrážová okna uniknou vyvezení na skládku.

„Měl byste, pane redaktore, do toho článku napsat, že je to Vaše zásluha, že se Vám podařilo ve spolupráci s olomouckým Muzeem umění vypátrat autora a dát věci do pohybu," podotkl Adolf Vlk.

Skutečně se podařilo i díky mnoha dalším nadšencům v krátké době zajistit jak prostory pro uložení a vystavení, tak demontáž oken za slušnou cenu a tyto peníze sehnat. Nakonec se ale o svůj majetek postará společnost Prior. Na samém počátku však stál dotaz všímavého čtenáře, kterému není lhostejné, co se kolem něj děje. A tomu také patří obrovský dík, spolu s přáním, aby takových lidí bylo co nejvíc. 

Kauzu kolem vitráží sledujeme od samého začátku:

V Prioru objevili poklad! Unikátní skleněné vitráže. Zachrání je?

Osud vzácných vitráží z Prioru visí na vlásku

Přetahovaná o Matalovy vitráže? Zřejmě si je ponechá Prior