Hasiče potrápil čtvrteční vítr především na Konicku.

„Ve čtvrtek jsme zaznamenali dva výjezdy. Krátce před pátou ráno to bylo ke spadlému stromu přes silnici u Bohuslavic, o půl jedenácté spadl stožár elektrického vedení na silnici ve Hvozdě,“ sdělil mluvčí Hasičů Zdeněk Hošák. Dřevěný stožár naštěstí nesl pouze dávno odpojené dráty a tak jej hasiči pouze odstranili z cesty.

Vážnější poruchy v dodávkách elektřiny pracovníci E,onu nezaznamenali.

„Na Prostějovsku byly pouze plánované odstávky. Přerušená dodávka elektrické energie byla ve čtvrtek na Blanensku, kde po pádu stromu do vedení došlo k výpadku na vysokém napětí asi na dvě hodiny,“ uvedla mluvčí distribuční společnosti Božena Herodesové.

V Prostějově dráty ani stromy nepadaly

V Prostějově bylo i za větrného počasí na ulicích bezpečno.

„Nezaznamenali jsme žádné škody na veřejné zeleni, ani spadlé stromy , ani polámané větve,“ uvedla jednatelka technických služeb Iveta Jurenová.

Její podřízení právě vyjížděli na křižovatku Vápenice s Olomouckou, kde náraz větru pootočil semafor. Kromě toho, že bylo špatně vidět na horní světla ale žádná škoda nevznikla.

Prostějovu se nejsilnější proudění vzduchu vyhnulo.

„Naměřili jsme hodnoty v nárazech mezi pěti až šesti metry za sekundu, což je podle terminologie čerstvý či dosti čerstvý vítr. Takže nic mimořádného,i když mě to málem porazilo, když jsem jela do práce na kole,“ komentovala větrné počasí Božena Černohousová, která má na prostějovské hvězdárně na starosti i meteorologii.

Pracovníci hvězdárny podle ní zažili i daleko horší počasí.

„Když je opravdu silný vítr, tak nám tady v parku padaly stromy a lámaly se větve. Nejhorší je, když je námraza. To se pak sečte jedno s druhým a i slabší vítr může zlomit strom, jehož promrzlé dřevo je křehké a navíc nese tíhu ledu na větvích,“ vysvětlila Černohousová.

Varování, které vydali pracovníci českého hydrometeorolo­gického ústavu už před několika dny v pátek odpoledne prodloužili do šesti hodin večer. Pak by měl podle nich vítr postupně ustávat.

Víkend se sluníčkem, pak mokro

Víkend by pak podle nich měl být na Prostějovsku polojasný, bez deště a s teplotami těsně nad nulou.

Déšť by pak měl přijít v pondělí a udržet se celý pracovní týden až do dalšího víkendu, kdy by se k dešti mohl přimísit i sníh. Pokud tedy plánujete výlet s dětmi, neměli byste jej raději odkládat.

Podle dlouhodobých předpovědí by mělo zimní počasí přijít ve druhé polovině měsíce. Pokud však popřejeme více víry lidovým pranostikám, tak dosavadní průběh prosince slibuje spíše Vánoce na blátě.

Zima by však potom měla trvat dlouho do jara, protože „chodí li se v adventě bez kožicha, bude se v postě jistě nosit.“