Prostějovská nemocnice však zatím situaci kriticky nevidí.

„Virus je momentálně rozšířený hlavně v Jižní a Střední Americe, u nás se prokázaly pouze dva případy výskytu. Z toho důvodu zatím nebudeme zavádět žádná speciální opatření. Je samozřejmostí, že ke každému z pacientů přistupujeme velmi individuálně," okomentovala situaci okolo viru zika v České republice mluvčí nemocnice Radka Miloševská s tím, že pokud by někdo měl přece jen podezření, může okamžitě navštívit infekční oddělení.

Nestresujme se, radí maminka

Zvýšené obavy nemají ani nastávající maminky, u kterých má virus zika nejhorší následky.

„Samozřejmě o tom vím, mluví o tom v rádiu i televizi, ale myslím, že zbytečným stresováním bych svému dítěti spíš uškodila. Navíc je zima, takže v těchto podmínkách se prý virus šíří dost špatně," vyjádřila se Alena Holešovská z Prostějova.

Pozor i na jiné nemoci

Podle olomouckých odborníků bylo otázkou času, kdy si virus do Česka někdo doveze. Zopakovali, že lidé by raději měli zvážit cestu do rizikových oblastí. Stejně jako by měli chránit své zdraví před odletem do zemí s výskytem eboly, malárie nebo horečky dengue.

„Lidé, když jedou do těchto destinací, konkrétně do Jižní Ameriky, si musejí být vědomi rizika. Je to stejné jako terorismem – pokud odborníci odrazují od cesty, protože daná oblast není bezpečná, tak tam nepojedu," reagovala na potvrzené případy onemocnění virem zika na území Česka Růžena Haliřová, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Potenciálně ohrožení muži raději mají používat ochranu

Ministerstvo zahraničí již v prosinci varovalo před výskytem ziky v Brazílii a Kolumbii a následně upozornění rozšířilo na celou Jižní Ameriku.

V případě viru zika jsou pro Česko jediným rizikem právě importované nákazy.

„Pokud jde o šíření na území České republiky, zatím nejsou poznatky o tom, že by se vir mohl nemocným člověkem šířit dále," připomněla epidemioložka. Pouze mužům vracejícím se z rizikových destinací kladou odborníci na srdce, aby se vyvarovali nechráněného styku po dobu jednoho měsíce. Není totiž spolehlivě vyloučeno, že se zika nepřenáší spermatem.

Jak se zika projevuje?

Haliřová doporučila turistům, aby po návratu z rizikových zemí věnovali pozornost svému aktuálnímu zdravotnímu stavu. Zika se projevuje horečkou, bolestí svalů a hlavy, podobně jako chřipka, ale také vyrážkou.

„Těhotné ženy by v případě takových klinických příznaků rozhodně měly zvážit vyšetření – pokud se tedy nějaká těhotná žena rozhodla vycestovat do oblasti s výskytem tohoto viru," sdělila krajská epidemioložka.

Doporučené očkování

Připomněla, že na turisty ve vzdálenějších zemích nečíhá jen virus zika, který má podle odborníků v porovnání s jinými nákazami mírnější průběh a hrozbou je hlavně pro těhotné ženy.

„Je třeba pamatovat na žlutou zimnici, horečku dengue, ebolu, malárii a další onemocnění," vypočítávala nákazy. „Cestuje-li někdo do zemí s epidemiologickým rizikem, musí zohlednit svůj zdravotní stav a na základně toho případně nutnost samotné cesty. Jestliže se rozhodne cestovat, měl by se adekvátně připravit, například se nechat naočkovat, a na místě se chovat odpovídajícím způsobem," zdůrazňovala epidemioložka.

Komár tropický

Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje, odborník na zoonózy, poukázal na to, že zika virus je jednou z nejméně nebezpečných nákaz přenášených komáry – u 60 až 80 procent lidí se ani neprojeví jako nemoc.

„Jen se jím nesmí nakazit těhotná žena," zopakoval. Nárůst počtu microcefalií – vrozená vývojová porucha mozku u dětí – je v Jižní Americe dáván do souvislosti právě se šířením viru zika.

Jako hlavní přenašeč ziky se udává komár tropický, pravděpoodbně ho přenáší také komár tygrovaný. Tito komáři často žijí v blízkosti člověka, proto mají značný význam v přenosu mnoha nákaz na lidi. Trvalé populace nežijí v Česku. „V roce 2012 byl na Mikulovsku zaznamenán výskyt komára tygrovaného, ale pochybuji, že se tam stále vyskytuje. Komár tropický je na teploty náročnější, než tkomár tygrovaný, z toho důvodu u nás jeho výskyt určitě nehrozí," dodal.