„Prošli jsme celou oblast přepokládaného úniku látek, prozkoumali každou výpusť. Zdroj se nám ale nalézt nepodařilo," sdělil v úterý odpoledne Jiří Kulátek, vedoucí vyškovského odboru životního prostředí.

Na Ivanovicku napáchala otrava oproti níže položenému Němčicku mnohem menší škody. Proč?

„Vypadalo to, ať to zní jakkoliv nepravděpodobně, že došlo souběžně ke dvěma událostem. Zatímco někde na Ivanovicku unikl do toku obsah žumpy, na Němčicku se do vody dostala organická hnojiva používaná zemědělci," přiblížil Kutálek.

Uhynulo kolem sedmi tun ryb

Sportovní rybáři z Vyškova tak dle jeho slov ani nemuseli vyčíslovat škody. Ti z Němčic naopak přišli o metráky ryb. Mezi uhynulými kusy byly parmy, candáti, ostroretky, kapři a štiky.

„Podařilo se nám sesbírat zhruba devět metráků uhynulých ryb. Vzhledem k tomu, že otrava postihla patnáct kilometrů toku, odhadujeme, že celkem leklo asi sedm tun ryb," řekl Pavel Holub, jednatel němčických sportovních rybářů. Výši škody rybáři teprve vyčíslí.

„Nejspíš někdo ze zemědělců vypláchl v Hané cisternu. Průtok vody korytem byl kvůli suchu nízký a otrava postupovala rychle," zamýšlel se Holub.

K vytrávení říčky Hané došlo před dvěma týdny. S vysazováním ryb vyčkávají rybáři až na chladnější podzim.

„Nějaké ryby dáme do vody ještě letos. Parmy pak chceme vysadit do Hané na jaře," konstatoval jednatel němčických sportovních rybářů.

Vybavil si, že když ještě u říčky fungovaly cukrovary, docházelo k otravám toku snad každé tři roky. Po zániku fabrik na výrobu cukru se kvalita vody zlepšila. Ovšem jen do doby, než říčku zasáhla vysoká koncentrace hnojiv. Z analýz vyplynulo, že za úhynem ryb v Hané stálo na počátku září letošního roku nadměrné množství amoniaku, dusitanů, dusičnanů a fosforu.