„Těším se, že nové zastupitelstvo začne zase fungovat tak, jak má. Ta doba, kdy tomu tak nebylo, byla pro mě osobně dost dlouhá a těžká," zhodnotila situaci dosavadní starostka Jarmila Pospíšilová.

Vincencovští musí nyní počkat, zda průběh voleb někdo nenapadne u soudu, a poté svolají ustavující schůzi zastupitelstva. Nově zvolení reprezentanti obce na ní rozhodnou, kdo bude vykonávat jakou funkci.

„Nemohu mluvit za zastupitele, ale osobně si myslím, že by se nemělo přihlížet jen k tomu, kdo kolik získal hlasů, ale měli bychom brát v úvahu i to, kdo má jaké předpoklady k různým činnostem v zastupitelstvu," podotkla Pospíšilová.

Otevřenou cestu k povolební spolupráci vidí i zástupci KDU–ČSL. „Budeme pracovat tak, jako jsme pracovali doposud. Myslím, že právě kvůli tomu nás lidé, kteří zde bydlí a znají nás, volili," prohlásila včera pro Prostějovský deník zastupitelka Marie Krátká.

Volit přišlo 80 lidí

K urně v obecním domě přišlo osmdesát lidí. Je to poměrně vysoké číslo, jelikož Vincencov má 105 zapsaných voličů. „Jsem velice ráda, že je v obci tolik obyvatel, kterým není jedno, co se u nás děje a k volbám přišli," podtrhla Jarmila Pospíšilová.

Na nové zastupitele se ovšem místní obrací s dotazy, jak je možné, že někteří kandidáti s více hlasy zůstali takzvaně pod čarou, zatímco jiní s menší podporou se do zastupitelstva dostali.

„Důvodem je poněkud nešťastně nastavený systém přepočítávání hlasů, který dokáže zamíchat pořadím kandidátů nejen v malých obcích, ale třeba i v Praze," vysvětlil politolog Tomáš Lebeda, který na Univerzitě Palackého v Olomouci přednáší nauku o volebních systémech.

Lidé si totiž často myslí, že takzvaným křížkováním podporují konkrétní osoby, ale ve skutečnosti jde jejich hlas primárně straně, která kandidátku sestavila. A potom začínají fungovat koeficienty na přepočítávání hlasů a rozdílení mandátů," dodal politolog Lebeda. Mimořádné volby byly ve Vincencově proto, že letos na jaře odstoupila z funkce místostarostka Jana Králíčková a volba její nástupkyně se nezdařila. (pam)