V Plumlově se bude bojovat o Český rozhlas i vdávat

Plumlov – Střelba se bude v sobotu rozléhat Plumlovským zámkem a jeho nádvořím. Návštěvníci památky se však nemusí bát, palbu totiž bude mít na svědomí Klub vojenské historie Dukla, který už potřetí pořádá akci Dobývání Plumlova. Při té příležitosti se mohou zájemci o vojenskou historii seznámit s technikou z doby druhé světové války, k dispozici budou ale také ukázky boje a života německé armády.

„Letos se představí asi sto padesát účinkujících a pomáhat bude dalších pětadvacet pořadatelů. tentokrát se akce koná k sedmdesátému výročí některých významných událostí jako například Slovenského národního povstání (SNP). Dvě ukázky se tedy budou týkat přímo SNP, přidali jsme k nim ale ještě třetí hlavní ukázku – boj o Český rozhlas," říká pořadatel akce Aleš Zapletal a dodává, že kromě těchto tří ukázek budou k vidění i další, ale menšího rozsahu.

V programu akce začínající v deset hodin prezentací 601. skupiny speciálních sil z Prostějova figuruje kromě vojenských ukázek také svatba. Jak se sňatek stal součástí třetího ročníku Dobývání Plumlova vysvětluje Aleš Zapletal.

„Svatba je reálná, jde o plnohodnotný sňatek. Dva členové klubu vojenské historie se rozhodli říct si při této příležitosti své „ano". Svatba bude probíhat v historických kostýmech. K vidění bude jak oblečení německého Wehrmachtu, tak spojeneckých armád," říká. Součástí programu bude také tombola, kde je hlavní cenou hodinový let letounem Bristell NG-5.

V Plumlově se ovšem během druhé světové války nebojovalo. Městečko zůstalo v týlu a fronta se zastavila asi patnáct kilometrů od něj na linii Brodek u Prostějova – Čelčice. Proč tedy Duklu napadlo pořádat akci zrovna na Plumlovském zámku?

„Před lety nás napadlo, že bychom mohli na zdejší zámek přitáhnout i tento druh kultury a zájemce o vojenskou historii. A stala se už z toho tak trochu tradiční akce," uzavírá Aleš Zapletal.

Na Václava se bude v Krumsíně koulet

Krumsín – Sváteční odpoledne zpestří v neděli Krumsíňanům i návštěvníkům obce turnaj v petanque s názvem Čepek 2014. Zúčastnit se můžou všichni, petanquové koule mají pořadatelé k zapůjčení.

„Očekáváme, že si přijde zahrát zhruba dvacet dvojic. Hodně se jich hlásí dopředu po internetu, protože se chtějí dostat do slosování o poukaz na občerstvení. Hráči, kteří se nezaregistrují dopředu se slosování zúčastnit nemohou," vysvětluje pořadatel Karel Janeček.

Nedělní turnaj, který začíná prezencí závodníků o půl druhé odpoledne, nebude prvním ročníkem. I loni se v Krumsíně na hřišti v petanque soupeřilo, tentokrát ovšem na svatého Michala. Loňského ročníku se zúčastnilo patnáct, převážně místních dvojic. „Počítáme ale, že stejně jako loni dojedou na Václava také nějací lidé z Prostějova či Prostějoviček," říká Karel Janeček a zároveň zve na speciality z udírny, které na akci budou k mání. 

O svatém Václavovi na radniční věž

Prostějov – Svatováclavskou neděli mohou návštěvníci prostějovské radnice zažít s nadhledem. Doslova. Milovníci výšek si totiž od devíti do čtyř odpoledne mohou v každou celou hodinu dopřát výstup na radniční věž. Budova nové prostějovské radnice ke všemu letos slaví sto let. Prohlídka a věže s vyhlídkou tak nebude pouze sváteční, ale také narozeninová. 

Nebe zaplní draci

Čechy pod Kosířem – Sobota bude v Čechách pod Kosířem patřit dětem a především jejich drakům. Místní škola, obec a pivovar Litovel pro ně totiž uspořádali Drakiádu, během které budou účastníci soutěžit v doletu draka a dalších disciplínách. Další části programu přidává ředitelka Základní a mateřské školy v Čechách pod Kosířem Iveta Slámová.

„Po soutěžích proběhne ochutnávka šesti druhů piva, pro rodiče bude také připraveno občerstvení včetně dobrot z udírny. Na své si ale přijdou například tatínkové, kteří se sami aktivně zúčastní pouštění draků a soutěžení," říká a dodává, že na akci očekává přes sto dětí. Dračí přehlídka a soutěže začínají ve dvě hodiny odpoledne na místním fotbalovém hřišti. 

Muzeum Drahanska láká na večer plný vědy

Drahany – Seznámit s fyzikou, chemií, ale také s archeologií a zdravovědou se můžou návštěvníci muzea v Drahanech. V budově bývalé školy je pro ně připravený v pátek od šesti hodin večer bohatý program, na kterém se budou podílet i místní hasiči. Zájemci se bude k dispozici prohlídka nově vybudované čističky. Její prohlídky začínají ve tři hodiny.

„Letos to bude druhý ročník. Za vědce tam budeme já a potom učitelé, kteří v této budově učili. Ta tak ožije lidmi, kteří zde působili a pro učitele to navíc bude zavzpomínání na staré časy," říká kurátor muzea a vystudovaný archeolog Pavel Moš. 

Čertovy rybníky zažijí třídenní rybářský maraton

Čunín – Na dvaačtyřicet hodin obsadí Čertovy rybníky u Čunína rybářské závody dvojic. Akce, která potrvá od třinácti hodin v pátek do patnácti hodin v neděli, se účastní patnáct rybářských dvojic, registrace už je uzavřená. Ty se budou snažit o ulovení co nejdelšího kapra, amura a jesetera. Závod probíhá systémem chyť a pusť.

„Zveme samozřejmě i zájemce o podívání. pro ně je připraveno velké posezení a občerstvení. Závody také bude možno sledovat on-line na internetu," říká pořadatel Zdeněk Maťa. 

Sto let lesoparku na Hloučele oslaví Iris hudbou i uzdravenými drav­ci

Prostějov – Už sto let uplyne od prvního osazení břehů Hloučely, ze kterého postupně vznikl současný biokoridor. Jubileum se chystá oslavit prostějovské Ekocentrum Iris. To si připravilo aktivity jak pro děti, tak pro dospělé. Program začínající v pátek kolem třetí hodiny odpoledne se bude odehrávat v blízkosti Bistra Hloučela.

Návštěvníci si budou moci vyzkoušet lanové aktivity, vyplnit si testy či ankety nebo se pokochat historickými fotografiemi. Slavnostně pak budou vypuštění dravci ze záchranné stanice. Pro účastníky je připravená i živá hudba a občerstvení. Srdečně zvou pořadatelé. 

Střední odborné učiliště otevře lidem své brány

Prostějov – Prohlídka školy, taneční vystoupení či módní přehlídka. Bohatý program si na pátek a sobotu připravili žáci a učitelé Středního odborného učiliště obchodního v Prostějově. Kromě Dne otevřených dveří se mohou lidé těšit i na slavnostní večer v divadle, který se koná při příležitosti 45. výročí soustředění všech učňovských oborů do současné budovy školy.

„Den otevřených dveří jsme naplánovali na pátek i sobotu. Většina našich žáků dělá ve službách, tak aby měli možnost podívat se do své bývalé školy," vysvětlila ředitelka školy Milada Dosedělová s tím, že brány školy se návštěvníkům otevřou v pátek od čtrnácti do osmnácti hodin, v sobotu od devíti do dvanácti hodin. Bohatý program nabídne i slavnostní večer v divadle. Ten startuje v pátek v devatenáct hodin v prostějovském divadle.

„Lidé se mohou těšit na módní přehlídku, vystoupení bývalých i současných žáků i učitelů, tanec a zpěv. Na závěr jsme připravili překvapení," slíbila Milada Dosedělová s tím, že na slavnostní večer zbývá už jen pár volných lístků. Lidé si je mohou vyzvednout v sekretariátu školy.