Jak vznikl nápad spojit tři druhy umění do jednoho týmu?

Michal Hala: Fungujeme od září 2012, kdy jsme v Prostějově točili video, které vzniklo za účelem prezentovat toto město. Práce na videu nás přivedla k myšlence, že bychom se mohli dát dohromady, vytvořit tým a společně vystupovat. Někteří naši členové se znali už ze školy, s některými jsme se seznámili přes sociální sítě. Ve skupině máme lidi ze Smržic, Pivína, Vrahovic, Kelčic a Prostějova, před pár týdny jsme přibrali i jednoho člověka z Olomouce.

Freerunning a parkour nejsou zrovna disciplíny, které by se dali trénovat jen v tělocvičně. Jak na vás lidé reagují, když vás vidí odrážet se od zdi, přeskakovat zábradlí nebo auta?

Daniel Joch: Trénujeme v gymnastické tělocvičně na Základní škole Melantrichova, ale samozřejmě také hodně venku. Když jsme venku, tak v té rychlosti a soustředěnosti ani nevnímáme okolí, jsme tak nějak uvnitř svého světa. Ale doufáme, že nás lidi nevidí jen ve špatném světle. Možná to tak nevypadá, ale při tréninku přemýšlíme. Rozhodně neničíme památky a cizí majetek.

Jak jste se k tomuto neobvyklému koníčku dostali?

Daniel Joch: Já žongluji a dělám freerunning. Žonglování jsem poprvé viděl na letních festivalech, kde jsem jezdil s rodiči. Na základní škole jsem pak začal s diabolem, který mi koupila prababička, a postupně jsem přidával další pomůcky

Michal Hala: Já se věnuji hlavně freerunningu. Jednou jsem viděl video na internetu o této disciplíně, které mě hodně zaujalo, a tak jsem začal trénovat.

Při vašich vystoupeních nepoužíváte nacvičenou choreografii. Jak se tedy domlouváte na tom, jak budou vypadat?

Michal Hala: Každý trénuje, co ho baví, a pak se domluvíme, jak jednotlivé prvky zkombinujeme. Snažíme se střídat jednotlivé disciplíny a také chceme, aby každý člen skupiny získal stejný prostor. Během vystoupení pak stupňujeme obtížnost cviků, abychom lidem nabídli to nejlepší na konec.

Daniel Joch: Když víme, že nás čeká větší vystoupení, tak trénujeme měsíc dopředu a více se snažíme doladit detaily, jinak je to především o improvizaci.Team Arboria v akci

Michal Hala: Když vystupujeme, tak jsme všichni hlavně herci.

Daniel Joch: Improvizace je hodně důležitá. Minulý rok jsme vystupovali na ostatkách v Pivíně a mně se stalo, že mi spadly míčky. Naštěstí jsem si všiml, že je v sále hodně prázdných lahví, tak jsem je vzal a začal jsem s nimi žonglovat. Byl to sice velký risk, ale lidé to brali tak, že je to součást vystoupení. Nikdo si ničeho nevšiml, což bylo nejdůležitější.

Co je na tréninku parkouru či freerunningu nejtěžší?

Michal Hala: Člověk musí myslet na to, aby při dopadech zpevnil tělo. Nejdůležitější je však psychika. Když se rozhodnu udělat salto, nemůžu si to v polovině triku rozmyslet. Při jednom triku jsem si zranil ruku a určitou dobu jsem se bál ho dělat. Teď už ho ale znovu zkouším. Člověk musí být psychicky odolný a mně se na tom líbí, že trénováním si upevním psychiku.

Váš koníček není zrovna nejbezpečnější, co na něj říkají vaši blízcí? Mají o vás strach?

Daniel Joch: Asi jako každý rodič nadšeni nebyli! Měli o nás velký strach, ale ten se postupem času zmenšoval. Rodiče většinou na naše vystoupení nechodí, za což jsme malinko rádi, protože bychom byli akorát pod větším tlakem. Na naše vystoupení se pak podívají na videích. Moje máma mi občas poradí, co bychom mohli na našem vystoupení zlepšit.

Jaké máte plány do budoucna? Čeho byste chtěli dosáhnout?

Daniel Joch: Chceme pořádat workshopy a v létě i příměstský tábor, na kterých bychom se seznámili s fanoušky a zároveň je něco naučili.

Michal Hala: Snažíme se mladé liti motivovat k tomu, aby dělali i něco jiného, než je pití a kouření. A jsem rád, že jim v tom můžeme být vzorem.

Daniel Joch: Chceme reprezentovat Prostějov, a proto bychom se rádi dostali na vyšší úroveň. Rádi bychom do budoucna natočili nějakou reklamu. Chceme se také účastnit talentové soutěže v televizi, ale do toho půjdeme, až budeme úplně připraveni. Chceme lidem ukázat to nejlepší.