Smržické vandr letos přilákal rekordní účast pěších turistů. Hlavní organizátor Zdeněk Balcařík (vlevo) s nejstarším a nejmladším účastníkem. Foto: Zdeněk Balcařík, se svolenímSmržické vandr letos přilákal rekordní účast pěších turistů. Hlavní organizátor Zdeněk Balcařík (vlevo) s nejstarším a nejmladším účastníkem. Zdroj: Foto: Zdeněk BalcaříkNové trasy pro pěší turisty. „Letos jsme vytyčili zcela nové pěší trasy. Chodí se úplně jiným směrem, než v předchozích letech. Nasměrovali jsme je na Malý Kosíř a Vápenici, okolo lomů,“ prozradil Zdeněk Balcařík, předseda pořádajícího Klubu českých turistů Smržice.

Celkově bylo pro pěší turisty připraveno šest tras, po čtyřech cyklotrasách pro horská kola a silniční bicykly. „Delší trasy jdou až Lázní Slatinice. Nejdelší měří 42 kilometrů, cyklistický maraton má délku 95 kilometrů," dodal Balcařík.

Na kolech regionem se vydali i starostové. „Dáme si s manželkou jenom třiatřicítku. Konečně je hezky a práce na zahradě nepočká,“ smál se na startu Ladislav Hynek z Kostelce na Hané. Jeho kolega Aleš Moskal ze Smržic byl odvážnější. „Jedeme s manželkou i dcerou dvaapadesátku. Od té doby co jsme si pořídili nová kola, jezdíme pravidelně,“ poznamenal.

Výstava voskových figurín WaxWork se představila v Prostějově.
VIDEO: Voskové obludárium z Petrohradu poutá pozornost ve Špalíčku

Pokud neprší, tak jezdí pravidelně. „Účastníme se podle počasí. Řekla bych, že pravidelně, ale když je škaredě, tak já nejezdím. Dali jsme si 26 kilometrů, protože nejsem rozježděná. Kolena a dech, by na delší trase dělaly paseku,“ uvedla paní Zdeňka za manžele Rozsívalovy z Prostějova.

SMRŽICKÉ VANDR 2023
V ČÍSLECH
- nejmladší účastník: Mikuláš Valenta z Držovic – 2 měsíce
- nejstarší účastník: Jaroslav Punčochář z Kelčic – 93 let
- nejrychlejší na trase 42 km: Pavel Kykrych z Brna – 6.10 hodin
- nejvíce účastí: Miloslav Dundálek z Pňovic – 19 účastí
- celková účast: 958 lidí – 501 pěší, 264 MTB, 144 cyklisté

Letošní ročník zapsal rekordní čísla. "Nové trasy, které jsem letos pro ně vymyslel, přilákaly 501 účastníků. Tolik ´pěšáků´ jsme ještě nikdy neměli. Vždycky převažovali cyklisté," prozradil Balcařík. Cyklistů vyrazilo do terénu na trasy MTB 264 a na silniční trasy jen 144.

"Neustále se zvyšující provoz na silnicích a stav jejich povrchů asi už tak neláká. Spousta turistů nám potvrdila, že radši než na kole teď chodí pěšky," doplnil zakladatel vandru.

Celkový počet účastníků se tak vyšplhal na číslo 958. Vandr má bohatou minulost a mezi turisty je vyhlášenou akcí. "Letos jsme měli na čtrnácti kontrolních stanovištích 49 členů našeho klubu. Máme téměř osmdesát členů, takže se zapojí prakticky každý. Kdo může, ten pomůže," komentoval zakladatel akce Balcařík.

Rekordní byl rok 2016, kdy dorazilo přes jeden a půl tisíce lidí. "Přesně bylo 1738 turistů z našeho regionu a celé České republiky. Po těch covidových letech se to zaseklo. Lidi zpohodlněli," uzavírá předseda.

Klub českých turistů Smržice organizuje v regionu dvě největší akce. Vedle Smržického vandru i podzimní Smržickou šlapku. Ta se koná vždy první sobotu v září. Připomeňte si minulé ročníky obou akcí:
2022: Smržické vandr pokořil dvacetitisícovou metu
2021: Nadšenci v dešti vyrazili na vandr kolem Kosíře
2021: Smržické šlapce přálo počasí. Využily toho davy cykloturistů
2020: Smržická šlapka táhla, krásné počasí vylákalo tisícovku cyklistů