Ve firmě, se stoprocentním českým kapitálem pracují hlavně ženy. Právě ony odvádí největší podíl ruční práce, díky které dostal sýr své poslední ocenění. „Výroba je ruční, je to tradiční technologie používaní od roku 1963, odkdy se zde Niva vyrábí,“ vysvětlila Zouharová.

Celý proces výroby sýra trvá více než měsíc. „Do pasterovaného mléka se přidá sůl, smetanová kultura, syřidlo i plíseň. Ve výrobnících se pak promíchává,“ popsala počátek výroby ředitelka mlékárny. Zformované bochníky naloží pracovníci na dva dny do slaného láku. Pak se na speciálním stroji napichují. „To slouží k provzdušnění sýra. Často si lidé myslí, že teprve tehdy se sem dodává plíseň, ale ta už je v základní hmotě,“ vysvětlila Zouharová.

Místo v jeskyni zraje v hale

Po provzdušnění putují sýry na čtyři týdny do dozrávárny. Dříve se Niva vozila do jeskyně Michalka v Moravském krasu, před několika lety však vznikla speciální hala přímo v Otinovsi. „Zde máme přesně kontrolované podmínky,“ sdělila ředitelka.

Mléko na výrobu sýrů dováží do Otinovsi od okolních zemědělců. „Máme dodavatele z Protivanova, Myslejovic, Rozstání. Tedy ze zdravého prostředí Drahanské vrchoviny,“ potvrdila Zouharová.

Mléko na sýr musí mít vysoký podíl tuku a bílkovin. Takové dodává do Otinovsi i Zemědělské družstvo v Myslejovicích.

„Jde tam celá naše produkce, což je v průměru mezi třemi tisíci třemi sty až třemi a půl tisíci litrů denně,“ uvedl vedoucí živočišné výroby družstva Petr Kovařík.

Nyní jsou však v družstvu v dodávkách pod normou. Denně odveze cisterna necelých tři tisíce litrů. „Otelilo se málo krav. Kvůli počasí nenarostla kukuřice a máme tedy málo siláže. Museli jsme ji v krmivu omezit a to hned produkce mléka spadne dolů. Příští rok bychom se však rádi dostali až na čtyři tisíce litrů,“ prohlásil Kovář.

Kdo to z regionu ještě zkoušel?

Komise měla při výběru regionální potraviny těžké rozhodování. Do soutěže se z Prostějovska přihlásili uzenáři z Vícova či Lešan, z Určic lahůdkáři i pěstitelé jablek. Pozadu nezůstala ani Alika či cukrovar ve Vrbátkách. Nakonec se komisaři rozhodli pro Nivu jako jedinou v prostějovském regionu.