Vzduchem se šířila vůně jitrnic, klobás, pražených oříšků a dalších dobrot. Davem lidí se procházely různé masky, se kterými se lidé fotili a dávali do řeči. Náměstím se linula hudba, lidé zpívali a někteří dokonce i tančili.

Celý program byl zahájen v deset hodin dopoledne, po úvodním slově následoval masopustní průvod „okolo rynku“, vynášení prasátka a vyprávění řezníka Krkovičky.

„Hlavním představitelem tohoto dne je tamten čuňák, co nám tam visí. Řekneme si něco hezkého o životě toho prasátka a seznáte sami, že to prase nezemřelo nadarmo,“ ubezpečil malé návštěvníky Jaroslav Nitka, produkční společnosti Gryff, řezník Krkovička a moderátor prostějovského masopustu.


Na náměstí vystupovalo loutkové divadlo TILIA, které svými pohádkami bavilo nejen děti, ale i dospělé. Po poledni se okolo rynku opět prošly masky, kterým dominoval velký huňatý medvěd.

„Maskování nám dnes zabralo asi tak deset minut, jindy to bývá horší,“ smála se Žaneta Matyášová, která byla v průvodu za divoženku. „Pro společnost Gryff pracuje celá naše rodina. Já, manželka i oba synové. Ten starší jde dnes za medvěda. Účastníme se různých dobových akcí, vystupujeme na jarmarcích, na hradech a zámcích apod.,“ upřesnil Karel Matyáš, jehož obličej byl skrytý pod maskou vlka.Odpoledne pak následovalo souzení kozla, vystoupení kejklíře a komedianta, kouzla a čáry a v šestnáct hodin pak rozloučení s masopustem.

„Akce se mi opravdu líbila. Bavil jsem se já i děti. Opravdu jsme si to užili,“ pochvaloval si jeden z návštěvníků Robert Nevrlý. Pro děti byl na náměstí umístěn historický kolotoč, který se v průběhu programu téměř nezastavil.

Součástí masopustu byl i jarmark, na kterém se daly koupit zajímavé produkty. Děti pak měly možnost vykovat si s kovářem podkovičku se jménem nebo vlastní monogram. Masky byly veselé a skotačily mezi obyvateli.

„V Prostějově pořádáme již třetí ročník masopustu. Rok od roku přichází čím dál více lidí. Naším cílem je udržování tradic a zvyklostí dávných časů našich babiček. Existujeme již dvacet pět let, jsme herci, komedianti, kejklíři a šermíři. Vystupujeme po celé České republice. Máme obrovské množství kostýmů. Do konce roku už máme plně obsazeny všechny víkendy,“ uvedl Nitka.