Sportovní hala v Olympijské ulici v Prostějově v sobotu doslova praskala ve švech.

Probíhal zde totiž třetí ročník taneční soutěže CZECH DANCE TOUR, která má dohromady devět regionálních kol.

Přijeli nejen tanečníci z širokého okolí, ale i spousta diváků.

Výherci tohoto kola postupují do kola zemského, další postupující se střetnou na Mistrovství Čech, které se uskuteční 27. a 28. dubna v Chrudimi, a Mistrovství Moravy, které proběhne 5. května opět v Prostějově. Ti nejlepší se pak utkají 25. a 26.května v Praze na Mistrovství České republiky.

Mezi diváky byli rodinní příslušníci soutěžících, ale i příznivci tance. Veřejnost se tak mohla seznámit s tím, co všechno tanec obnáší.

„Na každé regionální kolo přijede okolo padesáti trenérů, choreografů a tanečních lídrů. A právě s nimi si diváci mohou popovídat,“ vysvětlil Martin Hladík, pořadatel soutěže a aktivní choreograf a absolvent pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka.

„Soutěž se mi moc líbí. Závodů se účastníme pravidelně, protože dcera tančí od malička. Na této soutěži jsme již podruhé,“ prozradil deníku Tomáš Szkandera, otec jedné ze soutěžících.

V domě sídlil hostinec U Modré Hvězdy, který byl z důvodu poptávky po obchodních místnostech v roce 1921 zrušen. V roce 1930 zde měl Jan Bělka velkoobchod s textilem a prádlem.
JAK PLYNE ČAS: Tentokrát si představíme slavný Dům U Modré hvězdy
Vítání jara a pohádkové prohlídky na zámku Plumlov
Na plumlovském zámku se vítalo jaro a hrály pohádky

Zajímavosti kolem vzniku soutěže

A jak taková celorepubliková soutěž vlastně vznikla?

„Nápad přišel před několika lety. Mám v Praze taneční skupinu a před CZECH DANCE TOUR jsme pořádali jednokolovou soutěž v Praze. Sjížděli se tam soutěžící i z Moravy, tak mě napadlo, proč neuspořádat soutěž v regionech,“ svěřil se Deníku Martin Hladík.

Tanečníci vystupovali v několika věkových kategoriích, takže na pódiu bylo možné zhlédnout čtyřleté děti i dospělé. Soutěžící vystupovali v různých tanečních stylech jako street dance, disco dance, art dance, free style či cheerleaders. Některá vystoupení byla dokonce doplněna kulisami.

„Novinkou byla kategorie malých skupin v disciplíně street dance a samostatná soutěž ve stylu Vogue&Wack,“ upřesnil pořadatel. Nebyla to ovšem jediná novinka letošního roku.

Dron. Ilustrační foto.
U hnízda sokolů chtěli vypustit dron. Vzácní ptáci se mohli zranit nebo odletět
Ilustrační foto
Hledáme REDAKTORA/KU pro Prostějovský deník

Originální medaile

„Letos rozdáváme originální medaile, které byly vyrobené na zakázku až v Itálii. Další novinkou je focení promoplachty s vítěznými tanečníky. Na plachtě je vyfocená tanečnice Alena, která tančí za prostějovský TS Free Dance,“ dodal Hladík.

V hale panovala skvělá nálada. Hudba rozproudila nejen tanečníky, ale i diváky. „Tady na té soutěži jsem poprvé. Jsem zařazená do kategorie Junioři. Věnuji se tanečními stylu street dance a moc mě to baví. Podle mě je tady super atmosféra. Líbí se mi, jak se navzájem podporují i soutěžící,“ svěřila se jedna z tanečnic, Valentýna Hlaváčková, která zastupovala TS Free Dance z Prostějova.

Přesto, že tanec je pro většinu zúčastněných zábava, přeci jen se jednalo o soutěž, která musí mít své výherce. O těch rozhodovala pětičlenná porota skládající se z odborníků: Jaroslava Langmaiera, Vladana Šperlinka, Patrika Ferbase, Dušana Vlacha a Martina Kubáta.

Jako zastupující porotce pak vystupovala Jana Bálešová, zakladatelka TS Free Dance. Právě tato prostějovská taneční skupina se v CZECH DANCE TOUR umístila i na prvních příčkách: například v disciplíně baby s choreografií „Nejkulaťoulinkatější“, v disciplíně free style a art dance v kategorii děti, v kategorii junioři pak v disciplíně art dance, free style a hobby street. První místo získala i v hlavní kategorii za taneční styl street dance a zlato si odnesla i věkové kategorie senioři. 

Silniční úsek mezi Vícovem a Ohrozimí je často místem dopravních nehod.
U Vícova se pořád bourá. Proč?
Parkování před plumlovskou základní školou. Auta stojí v zákazu stání. Chystá se nové parkoviště
V Plumlově řeší "parkovací divočinu" před školou