„Provádíme zrovna zajímavý úkol. Musíme stabilizovat tzv. zemní pláň. Pod tím si běžný člověk může představit podloží pod vlastní cyklostezkou. Aby v tomto případě bylo dostatečně pevné, je nutné jej pokrýt cementovou směsí a následně vyfrézovat a vyválcovat. Až pak může přijít na řadu štěrková vrstva,“ popsal Macháček.

Prostějov
Táhneme na Prostějovsku za jeden provaz, v rouškách

Stavba pod drobnohledem rybáře

Počínání stavebních strojů na přehradě téměř každý den bedlivě sleduje i rybář Jiří P. z Prostějova. Sedím teď v době koronavirové raději u vody než doma. Ryby berou a díky stavbě cyklostezky mám postaráno i o zajímavou kulisu,“ uculuje se Jíří P. s tím, že jej hlavně zaujala mašina připojená za traktorem, která promíchávala na stezce kamenivo, zeminu a cementovou směs.

„Ten stroj krásně všechní smíchal a načechral a pak na to vyrazil silniční válec, to taky byla zajímavá podívaná. Už se s nimi v dnešní době moc nepotkáte,“ popsal rybář Jiří P.

Ilustrační foto
Koronavirus v domově seniorů v Prostějově, onemocněla 94letá klientka

Nejvíc se pracuje směrem k Plumlovu

Až do začátku července by firma měla pracovat hlavně v úseku od Valáška směrem k Plumlovu. „Na část stezky, která povede od hotelu Plumlov k letnímu kinu bychom se měli vrhnout v létě, tedy respektive až v místě budou hotové přeložky inženýrských sítí,“ doplnil Macháček.

Cyklostezka, jejíž výstavba by měla přijít na něco málo přes 28 milionů korun s DPH, má být přesně 1937 metrů dlouhá a v koruně tři metry široká. Po celé své délce bude mít také několik točen a výhyben, aby ji mohly využívat i stroje Povodí Moravy. Hotová by měla být v listopadu.

Hasiči během pondělí 6. dubna likvidovali požáry na devíti místech Olomouckého kraje. Požár u Nových Valteřic.
Silný vítr a sucho. S požárem lesa hasiči bojovali celou noc

ZVLÁŠTNOST CYKLOSTEZKY? DVA ZBRUSU NOVÉ MOSTY
Budoucí uživatelé cyklostezky se mohou těšit i na dvě nová přemostění. Desetimetrová lávka vznikne kousek od pláže u Lázničků ve směru na Plumlov a překonávat bude odvodňovací kanál. Daleko větší stavba v podobě sedmdesát metrů dlouhého a zhruba tři a půl metru vysokého mostu se ale chystá při ústí Hloučely do přehrady. Nový most zde budou usazovat v létě a na pomoc stavbařům přijede i obří jeřáb.