Sbory dobrovolných hasičů z Čehovic, Bedihoště a Kralic na Hané představily holkám i klukům svou výstroj, auta i veškeré vybavení. Celkem sedmdesát čtyři žáčků mělo možnost si vše osahat a zkusit. Získali tak přesnou představu o tom, co všechno obnáší práce hasiče.

Iniciátorem celé akce, která dětem přiblížila činnost dobrovolných hasičů, je Tomáš Knaus, dobrovolný hasič z Čehovic.

„Tento program pořádáme již druhým rokem. Všechny tři sbory, které se tu dnes sešly, dělají podobné akce ve své obci, buď pro školy nebo školky. Dnes máme pro tyto i překvapení,“ uvedl Knaus.

Celá akce začala vyhlášením poplachu. Holky i kluci se seřadili na poplachovém nástupišti před školkou, kde se jim vysvětlil důvod poplachu a představila výstroj hasičů: vycházková uniforma, pracovní oděv a zásahový oblek.

Téměř dvacet let se už sjíždějí rockeři do Mořic.
Mořickému revivalu táhne na dvacet. Podívejte se, jak se letos vydařil

Po úvodním slově Jiřího Zipse, který je členem Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a zároveň starosta obce Bedihošť, se všichni odebrali na zahradu školky, kde proběhla celková prezentace. Žáčči byli rozděleni do čtyř skupin a seznamovali se s činností dobrovolných hasičů.

Děti mohly probádat vybavení vozidla Mercedes CAS 15-M2R, prozkoumaly další automobil Avii A31 DA31, prohlédly si vybavení první pomoci a veškerou výstroj a výzbroj, kterou mají hasiči k dispozici.

Extraliga ČR v požárním útoku a Velká cena Prostějovska. Ilustrační foto
Velká cena Prostějovska hasičů má nového favorita

Celý program děti opravdu zaujal a bavil.

„Nejvíc se mi líbilo, jak jsme mohli sedět v hasičském autě. A že jsem si vyzkoušel hasičskou helmu,“ radoval se malý Matěj. „Moc se mi to líbí. Chtěla bych být hasička,“ svěřila se malá Alenka.

Zástupci jednotlivých sborů, Vojtěch Kuchař za SDH Bedihošť, Jan Gottvald, Radomír Ječmínek a Martin Skopal za SDH Kralice na Hané a Tomáš Knaus za SDH Čehovice, uspořádali akci jako dobrovolníci.

„Člověk to musí dělat z lásky a úcty k této profesi a tomuto sportu. Budu rád, když si z toho děti něco vezmou,“ prozradil Tomáš Knaus. Po zhruba hodinové prezentaci přišlo překvapení: děti si mohly zastříkat z hasičské hadice. Nadšení bylo obrovské.

„Kluky i holky to moc baví, především předškoláky. Jsou hodně zvídaví. Kde jinde se dostanou tak blízko k hasičské technice. Vítáme tuto ukázku, že ji máme přímo v naší školce. V dětech to zanechává hluboké zážitky, rády se k nim pak vrací formou výtvarných prací apod. Rozšiřuje jim to rozhled. Třeba to pro ně bude motivace do budoucna, kdo ví. Možná tu máme dva nebo tři budoucí hasiče,“ uzavřela Taťána Máderová, která ve školce učí. 

Slepičí tour 2019 - Lucie Juřenová a plyšová slepice Freeda šířily své poselství na Prostějovsku
Slepice Freeda navštívila Prostějov, poskakovala i kolem přehrady