"Jedná se o akci, která má uctít lidskou touhu, vůli a víru. Bez toho by nevzniklo Muzeum historických kočárů, které má v současnosti sto exponátů," říká Václav Obr, hlavní organizátor Josefkolu.

Milovník historie a šikovný řemeslník dokáže uznat práci jiných. "Bez pomoci všech, kteří tu dnes předvádějí svou práci, by nikdy nemohly být naplněny mé sny," dodává Obr.

Návštěvníci zámeckého parku tak mají možnost sledovat při práci například statné kováře, truhláře, koláře, kožešníky a další mistry devatenácti, téměř zapomenutých řemesel.

Festival Keltská noc opět rozparádil plumlovský kemp Žralok. Letos napsal 20. ročník.
VIDEO: Vikingští nájezdníci obsadili Žralok. Keltská noc baví davy lidí

"Mohla jsem si vybrousit sama vlastní skleničku," smála se náctiletá dívka s vlastnoručně upraveným skleněným pokladem.

Hlavní roli hrály logicky kočáry a koně. Poutavý program nabídl například rytířské souboje, osobní příjezd hraběte Harracha a dalších vysokých hodnostářů. Zájemci o svezení kočárem nepřišli také zkrátka.

Dvoudenní akce je připravována po celý rok.

"Naše snažení předat dalším generacím kus historie našich předků je také o společném setkání, které je v dnešní moderní době tak důležité," uzavírá Obr.

Josefkol pokračuje večerním až nočním sobotním programem, který vyvrcholí za svitu ohňů, loučí a lamp. Nedělní start je naplánován na 13 hodinu.