Jedním z největších lákadel ochozské akce je bez diskuzí nabídka domácí zabíjačky. "Letos jsme zabili šest prasat o celkové váze přes devět set kilo. V nabídce je úplně všechno s výjimkou jelit, protože nám popraskala střeva," sdělil Deníku hlavní organizátor Pavel Bílý.

Na speciálně vyrobené pochoutky se táhla dlouhá fronta. "Já si již už vystál. Vzal jsem si od každého něco, tak doufám, že si doma pochutnám. Tady jsem si dal jen maso z roštu a bylo dobré," komentoval František Hýbl z Křenůvek. "Máme jitrnice, tlačenky, sekanou, uzené maso, klobásy, jitrnicový prejt, řízky nebo prdelačku," vyjmenovával Pavel Bílý a jedním dechem dodal: "Už teď vidím, že opět nic nezbude. Jako každý rok."

Lidé si vedle dobrého jídla a pití užívali i bohatého kulturního programu. Vystoupení šermířů ze Šumperka, Hanáků z Kostelce na Hané nebo irské tance zaujaly. Zkrátka nepřišly ani nejmenší, ti si mohly vyrobit vlastní kožené náramky, vymalovat porcelánové výrobky nebo se povozit na koni. "Udělal jsem si náramek, ale nejlepší je skákací hrad," hlásil sedmiletý Martin.

Oproti předchozím letům tentokrát přálo i počasí, takže byli všichni spokojení. "Všechno se prodává, vychází počasí, lidí je spousta a zatím jsem nezaregistroval jedinou stížnost," s úlevou hlásil okolo páté odpolední Pavel Bílý.

Hodovou zábavu pak ještě navečer vyšperkovala ohňová šou a noční vystoupení živých kapel. Lidé si Den české státnosti užívali až do nedělního rána.

Hody ve Vrchoslavicích a oblíbené gulášobraní 2019
Guláše ve Vrchoslavicích k hodům prostě patří. Podívejte se
V sobotu se dobrovolníci pustili do úklidu prostějovského biokoridoru Hloučela.
Hloučela vydala i zubní protézu. Pravidelný úklid je tam vždycky zážitek