Nový dalekohled, který ve středu rozšířil nabídku observatoře v Kolářových sadech, se do Prostějova vrátil zhruba po půl století.
Lidé si z něj budou moct prohlédnout oblohu začátkem příštího roku.
„Dalekohled byl kdysi dávno v kopuli naší hvězdárny. V šedesátých letech minulého století byl převezený do Brna a poté do Vyškova. My jsme jej získali díky dobré vůli mezi hvězdárnami. Jeho cena byla symbolická, protože za komerční cenu bychom si ho nemohli dovolit pořídit," řekl Karel Trutnovský z prostějovské hvězdárny.
Nová dalekohled400 milimetrů je průměr zrcadla
1750 milimetrů je ohnisková vzdálenost
2,5 metrů je vysoký
2 metry je dlouhý
1 500 kilogramů je zhruba jeho váha
Zároveň dodal, že dalekohled rozšíří možnosti pozorování na hvězdárně.
„Takový dalekohled nám chyběl. Všechny dalekohledy na naší hvězdárně mají dlouhá ohniska, ale na pozorování mlhovin, galaxií a hvězdokup je potřeba krátké ohnisko," vysvětlil Karel Trutnovský.
Dalekohled vážící zhruba jednu a půl tuny dorazil do Prostějova z Vyškova. Instalovat jej musel jeřáb.
„Při převozu dalekohledu je důležité demontovat a nerozbít zrcadlo. Byli jsme na to však už připraveni, protože dalekohled už putoval z Prostějova do Brna, kde byl minimálně třicet let, a pak do Vyškova, kde byl umístěný pět let. Tím, že je zpátky v Prostějově, se cyklus uzavřel," řekl technik Jaroslav Medek.
Musí zvýšit podlahu
Dalekohled je speciální v tom, že má tubus otočný kolem své osy.
„Jeho spodní část je otočná a bude zabudovaná pod podlahou. Na hvězdárně proto bude potřeba zvýšit podlahu a dalekohled do ní zapustit, jako tomu bylo v Brně i ve Vyškově. Je dva a půl metrů vysoký, takže lidé by museli používat žebřík, aby z něj mohli pozorovat oblohu," vysvětlil Jaroslav Medek.
„Budeme muset zvýšit podlahu o jeden metr, což bychom rádi udělali příští rok. Chybí nám však stavební výkresy a také musíme udělat statický průzkum. Záleží to však i na tom, jak se nám podaří sehnat peníze," řekl Karel Trutnovský s tím, že i tak se budou moct lidé podívat z dalekohledu na oblohu.
„Rozběhnout dalekohled není jednoduchá věc, proto mi s ní pomohou dva pracovníci z Masarykovy univerzity. Po novém roce by už mohl sloužit pozorování," doplnil Karel Trutnovský.
Chystá se herna pro děti
Nový dalekohled vítá i ředitel prostějovského muzea, které hvězdárnu v Kolářových sadech spravuje.
„Jsme nadšeni, protože každá nová věc nás naplňuje radostí. Doufám, že sem veřejnost bude chodit," sdělil Daniel Zádrapa a dodal, že by rád vybudoval na hvězdárně interaktivní hernu pro děti.
„Chtěli bychom se do toho pustit v příštím roce, ale záleží to na penězích," řekl šéf muzea.