Trasu si vybírá každý sám. Oblíbenost Novoročního výstupu na Velký Kosíř spočívá v tom, že na vrchol hanáckého Mont Blanku vede nespočet tras. "Chodíme pravidelně, na Nový rok, ale i při jiných příležitostech. Na Kosíři je super, že se dá jít pokaždé úplně jinudy a stejně nakonec dorazíte až k rozhledně," potvrdila s úsměvem manželská dvojice seniorského věku.

Vyhledávaná turistická lokalita má i dobrou zeměpisnou polohu

Nachází se prakticky na půl cesty mezi Olomoucí a Prostějovem, navíc vede okolo železniční trať. "Jen je škoda, že vláček z Prostějova do Čelechovic jede po osmé a další až po poledni. Na mnohé je ten první po silvestru brzo a ten druhý zase pozdě," komentoval Pavel z Prostějova.

Na vrcholu voněl gulášek a špekáčky

Lahodné občerstvení v podobě jeleního guláše či cigára z udírny a pestrý pitný režim zajišťovali tradičně dobrovolní hasiči ze Slatinek, v jejichž katastru Velký Kosíř leží. Prskající špekáčky si každý, kdo si je přinesl opékal sám.

Tradiční setkání v poslední den roku v kultovním občerstvení U Abrahámka. 31.12. 2023
U Abrahámka se tradičně slavil silvestr se špekáčky a hudbou

Další sehrané party měly zase vlastní zásoby. "Já donesla cukroví, já mám zase slané. My zase donesli něco na zahřátí a k tomu uzené," předháněli se tradiční účastníci u prostřeného stolu přímo pod rozhlednou.

Odměnou za námahu byly originální medaile a kalendáře. Po zdolání 442 metrů nad mořem dostal medaili i kalendář každý z příchozích. Třicet šest let organizují novoroční výšlap členové Klubu českých turistů z Lutína.