Jízda na velodromu jako dárek

„Začali jsme na prostějovském velodromu. Ne každý sice měl odvahu se pustit na nakloněnou rovinu, ale pro mě to bylo splnění dávného snu,“ sdělil Deníku organizátor říjnového srazu Zdeněk Palíšek. „Jízdu na velodromu dostal můj stroj k padesátým narozeninám,“ dodal jeho šestapadesátiletý majitel.

Z Prostějova zamířila dvacítka trojkolek přes Skalku na jih okresu. Ve Vrchoslavicích majitelé vozítek, původně určených pro invalidy, poobědvali a pokračovali do Otaslavic.

„Tištín, místo odkud pocházel první majitel mého velorexu jsem z časových důvodů už vynechal,“ popsal Deníku Zdeněk Palíšek z Křenůvek.

„Nový Velorex si mohl zakoupit podle pravidel daných v šedesátých letech pouze invalida,“ pokračoval od šestnácti let zapálený velorexář. „Zapátral jsem mezi tištínskými pamětníky a zjistil, že majitel Josef Řihák byl duchovním správcem a měl mimo jiné i trabanta,“ dodal Palíšek.

Dobré velorexy se vracejí

„V Otaslavicích, na tehdy ještě zpustlém koupališti, jsme před pěti lety měli jeden z našich pravidelných srazů, tak nás s manželem napadlo, že pro kolegy bude zajímavé vidět jak se toto místo změnilo po pár letech,“ zavzpomínala Marcela Palíšková.

Nedělní křest Mikuláše

Na Plumlově byl vrcholem večera křest Mikuláše.

„Jméno dostal podle toho, že jsme ho koupili právě na Mikuláše,“ vysvětlila majitelka tříkolky, teprve šestnáctiletá, čerstvá držitelka řidičského průkazu Michaela Soukalová z Vrahovic.

Velorexem jezdí s rodiči od tří let. Právě tatínek jí toto vozítko nadělil k letošním narozeninám. Protože Michaela má ještě jedenáctiletého bratra, vypadá to, že tatínek má už jen pět let na sehnání dalšího rodinného vozítka do série.

„Taťkův stroj se jmenuje Křivonožka,“ prozradila šestnáctiletá novopečená majitelka Velorexu.

„Podle prvního majitele, Jana Křivonožky,“ smála se řidička, která na své premiérové jízdě ujela sedmdesát kilometrů. „A můžete do nás prosím šťouchnout?“ dodala prosebně.