Po krátkém projevu o důležité roli svobody a demokracie v naší společnosti v podání paní starostky Gabriely Jančíkové měli účastníci dále možnost zaposlouchat se do veršů Karla Kryla, které jim přednesli žáci místní školy.

Asi největší ohlas přítomných ovšem získaly vzpomínky pamětníka událostí před třiceti lety a bývalého starosty města Plumlova Ladislava Otruby.

„Pamatuji si, jak jsme se svým synem Markem před třiceti lety ke zvoničce na park umístili ceduli s nápisem „Už je to tady“. Bylo to tehdy odvážné gesto, protože situace byla nepřehledná a na periférii jsme neměli tolik informací, o tom, co se opravdu v Praze děje. Ale věřili jsme. Vzpomínám na to, jak lidé kolem té cedule jen procházeli a špitali si o co asi jde. Příslušníci policie za námi tehdy přišli, jestli jde o nějakou provokaci,“ nechal se slyšet mimo jiné Ladislav Otruba se svým nezapomenutelným kloboučkem na hlavě s tím, že následně se svými soukmenovci založil v Plumlově Občanské fórum.

Po státní hymně následoval přesun účastníků akce do prostor kamenného sálu na zámku, kde na něj čekal vzpomínkový večer.

Atmosféra se uvolnila, do pohody hrál na kytaru Marek Soldán a vzápětí i Acustic rock trio Jarka Bajera.

Všichni přítomní ovšem ještě jednou zjihli, a to přesně v 17.11, když se po Plumlově rozezněly zvony, lidé z kapes vytáhli klíče a začali spontánně cinkat, a pak si ještě jednou hromadně zazpívali státní hymnu. 

Před sochou T. G. Masaryka, se v neděli sešlo několik stovek lidí, aby uctili výročí 30. let sametové revoluce. 17.11. 2019
VIDEO: Samet si v Prostějově připomínali hudbou
Třicet stromů k uctění výročí sametové zasadili Smržičtí v sobotu 16. listopadu 2019.
Místo klíčů zvonily rýče. Na oblíbeném letovisku lidé sázeli stromy
Po událostech doprovázejících pražskou manifestaci studentů 17. listopadu 1989 se v Prostějově první veřejné shromáždění konalo 20. listopadu. O den později zde proběhla protestní demonstrace proti zásahu vůči studentům v Praze a na 27. listopad 1989 byla
JAK PLYNE ČAS: Připomeňte si archivní snímky ze Sametu v Prostějově