Po krátkém projevu o důležité roli svobody a demokracie v naší společnosti v podání paní starostky Gabriely Jančíkové měli účastníci dále možnost zaposlouchat se do veršů Karla Kryla, které jim přednesli žáci místní školy.

Asi největší ohlas přítomných ovšem získaly vzpomínky pamětníka událostí před třiceti lety a bývalého starosty města Plumlova Ladislava Otruby.

„Pamatuji si, jak jsme se svým synem Markem před třiceti lety ke zvoničce na park umístili ceduli s nápisem „Už je to tady“. Bylo to tehdy odvážné gesto, protože situace byla nepřehledná a na periférii jsme neměli tolik informací, o tom, co se opravdu v Praze děje. Ale věřili jsme. Vzpomínám na to, jak lidé kolem té cedule jen procházeli a špitali si o co asi jde. Příslušníci policie za námi tehdy přišli, jestli jde o nějakou provokaci,“ nechal se slyšet mimo jiné Ladislav Otruba se svým nezapomenutelným kloboučkem na hlavě s tím, že následně se svými soukmenovci založil v Plumlově Občanské fórum.

Po státní hymně následoval přesun účastníků akce do prostor kamenného sálu na zámku, kde na něj čekal vzpomínkový večer.

Atmosféra se uvolnila, do pohody hrál na kytaru Marek Soldán a vzápětí i Acustic rock trio Jarka Bajera.

Všichni přítomní ovšem ještě jednou zjihli, a to přesně v 17.11, když se po Plumlově rozezněly zvony, lidé z kapes vytáhli klíče a začali spontánně cinkat, a pak si ještě jednou hromadně zazpívali státní hymnu.