„Hodina je určená pro středoškolské studenty. Díky tomuto projektu studenti uvidí celou řadu efektních a těžko proveditelných pokusů," řekla vyučující Pavla Koštanská.

O netradiční a interaktivní hodinu chemie se postarala studentka třetího ročníku Jiřina Haiderová spolu s Janou Zapletalovou, která studuje školu čtvrtým rokem.

„Chceme popularizovat chemii, vědu a chemické obory, a tím je přiblížit studentům středních i základních škol," vysvětlila Jiřina Haiderová a dodala, že po školách jezdí druhým rokem.

Projekt funguje už řadu let a jeho cílem je ukázat studentům chemii z přitažlivější stránky, než jak ji znají z běžné školní výuky. „Děláme chemické pokusy, které si školy nemohou z finančních důvodů dovolit. Školy však nemusí nic platit," vysvětlila zkušená lektorka.

A tak mohli studenti zjistit, jaký trik používají kouzelníci s hořícím papírem či jak se vyrábí fungující hasicí přístroj. Nechyběly ani pokusy se suchým ledem či série experimentů s kapalným dusíkem.

Zabijácký karafiát

Velký úspěch mělo i divadlo, do kterého se zapojili samotní studenti.

„Chlapec pozve spolužačku na rande a daruje jí karafiát. Dívka ho však odmítne s tím, že je to pohřební květina. Protože je však správná chemička, má s sebou kapalný dusík, do kterého na chvíli květinu položí. Ta po vytažení nejen ztratí vůni, ale zásadně změní mechanické vlastnosti, takže když dívka omlátí karafiát chlapci o hlavu, květina se rozpadne na drobné kousky," popsaly zkušené lektorky.

Sladkou tečkou zábavné hodiny pak byla přímo ve třídě vyrobená oříšková zmrzlina.

„K ní je potřeba mléko, cukr, potravinářské aroma, barvivo a kapalný dusík," vysvětlila Jana Zapletalová. (ham)