Prostor kolem sportovní haly Sportcentra - DDM Prostějov se ve čtvrtek a pátek zaplnil dětmi všech věkových kategorií. Konala se zde Burza volného času, kde se prezentovalo osmadvacet spolků a dětem bylo nabídnuto přes padesát aktivit. Cílem projektu je představit činnost jednotlivých sdružení, které se věnují mimoškolní výchově dětí a nabízí jim atraktivní program pro trávení volného času.

Řada organizací a spolků předvedla ukázky své činnosti a snažila se přilákat nové členy. A že bylo z čeho vybírat! Děti si mohly vyzkoušet několik sportovních aktivit jako házenou, florbal, hokej, horolezectví či vzpěračství. Nábor dětí ovšem nepořádaly jen sportovní kluby, ale například i nově vzniklý Technologický klub, který dětem nabídne od příštího týdne technické kroužky: programování, 3D tisk a základy robotiky. Mezi jinými se prezentovali i Skautský oddíl či Český svaz ochránců přírody Iris. Návštěvníci si mohli dokonce uvnitř haly zahrát Laser Game.

Pro školy i rodiče

Čtvrteční dopoledne patřilo především prvnímu stupni prostějovských základních škol, odpoledne pak bylo věnováno široké veřejnosti. V pátek dopoledne se do Sportcentra přišli podívat žáci druhého stupně základních škol.

"Primárně zveme základní školy z Prostějova, ale pokud se nám ozve nějaká malotřídka, která má zájem zúčastnit se tohoto programu, rádi ji přivítáme, " uvedl Jan Zatloukal, ředitel Domu dětí a mládeže, který je pořadatelem celé akce. Přípravy na Burzu volného času trvaly organizátorům kolem půl roku. Na úpravu prostoru a doladění pak pořadatelům stačilo pár dní.

Bohatý program

Burza byla rozdělena do čtyř sektorů. Děti při vstupu dostaly vyplňovací kartičku a při procházení areálem musely plnit různé úkoly. Zařadily se tak do slosování o zajímavé ceny.

Akce si prošla během patnácti let, po které funguje, různými proměnami. Mezi nimi je i název.

"Zpočátku to byla Bambiriáda, pak Prostějovský veletrh zábavy a od roku 2004 se akce prezentuje pod názvem Burza volného času," upřesnil Jan Zatloukal a dodal: "Co se týče prezentace, jedná se především o aktivity prostějovských klubů. Pokud má ovšem zájem o představení nějaký subjekt například z Olomouce, doplníme jím řady a možnost prezentace určitě dostane."

Na burzu se přišli podívat i ředitelé několika prostějovských základních škol a náměstek primátora Jan Krchňavý, který zájemcům popřál šťastný výběr mimoškolních aktivit. Pro děti byly připraveny i další bonusy jako skákací hrad, střelba či výtvarné tvoření. Celou akci zpestřila zábavná vystoupení různých tanečních skupin a bohaté občerstvení.