„Na kanalizaci jsme již získali územní rozhodnutí. Kdy se však začne budovat, to zatím nelze říct,“ uvedla starostka Vícova Jana Rozsívalová.

Vysvětlila, že projekt musí ještě dostat stavební povolení a je závislý na státních penězích. „Na stavbu obecní splaškové kanalizace budeme žádat o dotace Ministerstvo zemědělství České republiky. Vybudování totiž přijde na pětadvacet milionů korun a to je pro naši pokladnu příliš,“ zmínila se.

Není bez zajímavosti, že zatímco některé obce staví pro čištění odpadních vod ve svém okolí biologické rybníčky, ve Vícově zvolili jinou cestu. „Napojíme se na kanalizaci místního vepřínu, která ústí až v čistírně odpadních vod v Kralickém háji za Prostějovem,“ informovala starostka.

Vícov zatím patří ke znečišťovatelům vody v plumlovské přehradě. I kvůli této obci bývá voda v nádrži silně zamořená jedovatými sinicemi. Až budou odpadní vody končit v čističce, ubude i sinic.

Vícovští zastupitelé pracují nejen na projektu splaškové kanalizace, ale i na nabídce stavebních parcel. „V průběhu příštího roku necháme zpracovat regulační plán na výstavbu rodinných domů v oblasti za naším hřištěm,“ konstatovala Jana Rozsívalová. Podle jejích slov by tam mohlo časem vyrůst čtyřiadvacet vilek.

„Pozemky na vlastní náklady zasíťujeme a prodáme. Cenu těchto stavebních parcel však zatím nelze ani naznačit,“ vyjádřila se.