Nejhorší situace má být na Konicku. Vítr zde může udeřit v nárazech rychlostí i přes 85 kilometrů za hodinu, což je síla vichřice.

V neděli bude nad Českem postupně zesilovat západní vítr, který podle ČHMÚ bude nejsilnější v druhé polovině noci na pondělí a v pondělí dopoledne.

V Olomouckém kraji může v nárazech dosahovat rychlosti 65 kilometrů za hodinu. Na Konicku hrozí při velmi silném větru nárazy i přes 85 kilometrů v hodině.

„Poměrně vysoká bude i průměrná rychlost větru, která bude trvat několik hodin, což zvýší pravděpodobnost škod,“ varoval ČHMÚ na sociální síti.

Požár Renaultu Scenic za obchodním centrem OlomoucCity, 2.2. 2024
Poplach u Globusu. Řidička s dítětem zaparkovala, renault záhy začal hořet

Hrozí pády stromů a komplikace v dopravě

Velmi silný vítr může poškodit stromy, napáchat škody na některých budovách nebo přerušit elektrického vedení. Hrozí komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů.

Zejména na Konicku by proto měli lidé v době platné výstrahy omezit pohyb venku i jízdy autem.

„Nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu,“ varoval ČHMÚ.