„Když jsem jela ráno do práce, myslela jsem, že mě ten vítr odnese. Byla to síla, na silnici jsem pak viděla i popadané větve. Tady to vypadá klidněji," řekla třiadvacetiletá Alena Nováková z Březska.

V pátek dopoledne se projevily škody, které silný vítr napáchal v noci ze čtvrtka na pátek.

Nejvíce práce měli hasiči v ranních hodinách, kdy především odstraňovali popadané stromy.

Jako první zasahovali ve tři ráno hasiči u spadeného stromu na silnici v Drahanech. Plumlovští vyjížděli v šest ráno do Žárovic, z konické stanice hasiči vyrazili ke spadenému stromu do Štarnova, a o několik hodin později likvidovali následky dopravní nehody v souvislosti se spadeným stromem v Ptení-Holubicích.

„Těsně před projíždějící vozidlo spadl strom, do kterého vozidlo narazilo. Došlo k poškození čelního skla a střechy vozidla. Nehoda se obešla bez zranění," informovala mluvčí krajských policistů Irena Urbánková.

Strom a popadané větve z vozovky odklízeli také v Ptenském Dvorku, Jednově či Ptení.

„Naši pracovníci ráno jen odklízeli suché větve z veřejného osvětlení a silnic. Více než zde v obci, byl vítr patrný v Ptenském Dvorku," sdělil v pátek dopoledne starosta Ptení Jiří Porteš.

Popadané stromy potrápily řidiče také před pátečním polednem.

„K další nehodě došlo kolem půl dvanácté dopoledne na silnici mezi Prostějovem-Žěšovem a Vranovicemi-Kelčicemi. Před projíždějící osobní vozidlo spadla větev, do které vozidlo narazilo. Nehoda se obešla bez zranění," nechala se slyšet mluvčí Irena Urbánková.

Dobrovolní i profesionální hasiči se ale nezastavili ani na dalších místech.

„Před polednem hasiči odklízeli strom v Suchdole, Hvozdě, Smržicích. Po poledni pak v Prostějově a v Bedihošti, kde poskytli technickou pomoc, po tom, co vítr uvolnil plechovou střechu," sdělil mluvčí hasičů Zdeněk Hošák a dodal, že situace na Prostějovsku si nevyžaduje povolání posil ze záloh.

„Na Prostějovsku máme velice schopné jednotky dobrovolných hasičů. Povolávat profesionální hasiče ze záloh nebudeme. K tomu kroku dochází jen v extrémních situacích," vyjádřil se k situaci mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Počasí v pátek sledovali kromě hasičů také prostějovští radní.

„Neustále se díváme na internet a sledujeme vývoj počasí. V případě, že by byly poryvy větru značné, provedli bychom řádná opatření. Například bychom posunuli hrazení, aby lidé nestáli v blízkosti stromu," uvedla v pátek po poledni náměstkyně primátora Ivana Hemerková. „Strom je pevně ukotven. Věříme, že nepřijdou nějaké nesnáze, a že zde nebude vítr tolik masivní jako na jiných místech," dodala náměstkyně Ivana Hemerková.

Foukat bude do sobotního večera

Pořádně foukat bude celý pátek, ale i v sobotu. Silný vítr se zklidní až v sobotu ve večerních hodinách. Kdo si naplánoval lyžovačku nebo túru v Jeseníkách, měl by si raději ověřit, jak vypadá situace v lyžařském středisku.

„Foukat bude po celý den hodně. Nárazy v Jeseníkách na hřebenech mohou být i kolem 30 metrů za sekundu, v nižších polohách bude o rychlosti 20 až 25 metrů za sekundu," upozornila Barbora Tobolová, meteoroložka předpovědního pracoviště Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Ostravě.

Zeslabení větru očekávají meteorologové až v sobotu spíše ve večerních hodinách. „Bude to slábnout pozvolna," dodala meteoroložka.

Sportovci, kteří se chystají do hor, by podle meteorologů měli zvážit aktuální situaci. „Budou ještě četné sněhové přeháňky, může sněžit i trvaleji. Na horské túry to určitě nebude," uzavřela.