„Startujeme v sobotu od dvou do tří hodin odpoledne na Chatě ve Svodnici. Pro účastníky je připravena pěti či deseti kilometrová trasa, přičemž doporučuji tu delší, protože zas tak náročná není a hlavně je na ní víc zajímavostí. Kratší je vhodná hlavně pro rodiče s malými dětmi,“ vysvětlil organizátor Petr Buriánek.

A co výletníky vlastně čeká?

„Po registraci a vyzvednutí mapky to bude rovnou výstup na tu naši dva a půl tisícovku Kozlov, odkud je v případě příznivého počasí výhled do vzdálenosti čtyřiceti kilometrů ve třech čtvrtinách kruhové výseče. Navíc zde budou pro zájemce připravené dalekohledy,“ slíbil Buriánek.

Cesta pak pokračuje krásným hájem Svodnice, kolem říčky Brodečky do obce Poličky a pak podél Dobromilických rybníků na zámek v Doloplazech. Tam je možné vystoupat na věž a rozhlédnout se znovu po okolí. Výletníci poté vyrazí zpátky do Víceměřic, kde jim zahrádkáři ukážou rozsáhlou sbírku kaktusů, které právě nakvétají.

Cílem pouti je opět Chata ve Svodnici.

„Na trase budou účastníky výšlapu provázet cedule s informacemi o zajímavostech o skvostech v okolí,“ poznamenal Petr Buriánek s tím, že na cestě se bude možné občerstvit pivem i výtečnou zmrzlinou. (rok)

Jak dlouho zdolání delší trasy trvá?

Pohodovou chůzí asi dvě až tři hodinky, větší část je navíc ve stínu stromů.

Co vás čeká v cíli?

Pro účastníky jsou připraveny diplomy a špekáček na opečení. Dále potom pivo nebo limo. Rozhoří se i táborák a v místním stánku budete možnost uhasit žízeň či dát si něco dobrého na zub. Na děti čekají soutěže.

Půjde se, i když nebude hezky?

Pochod je za každého počasí, připravena bude i trasa po pevných cestách v případě mokra nebo deště.

Na ukázku pár střípků z Víceměřického výšlapu 2010