Podle zástupců společnosti Eldaco, kteří propagovali myšlenku Drahanského větrného parku přímo na místě, je vše na dobré cestě i přes to, že obecní referenda původně plánované větrníky v katastru Nivy a Bousína zamítla. Upravený projekt je prý stále životaschopný.

„Právě probíhá nutná změna územních plánů Drahan a Otinovse. Připravuje se i EIA – studie vlivů na životní prostředí a finální verze projektu,“ zmínila se Iva Šťastná z firmy Eldaco s tím, že plánovaný tucet větrníků by měl na Drahansku stát v roce 2013.

V Rozstání 2 větrníky už v roce 2011

O pár kilometrů dál, u Rozstání, se v současnosti připravuje výstavba dvou elektráren.

„Tam už EIA prošla a v další části roku požádáme o stavební povolení. Současně jednáme o objednávce větrníků,“ prozradila Šťastná. Tyto elektrárny by podle ní mohly začít fungovat už v roce 2011. Samosprávy zúčastněných obcí v kraji záměry firmy podporují.

„Provoz nového parku může pro obce navíc znamenat dodatečný příjem v řádech sta tisíců korun ročně,“ poznamenala.

Hluk podle Eldaca

V hlučnosti větrníků, o níž se často hovoří, nevidí žádný problém.

„Konkrétně elektrárna u Drahan leží šest set čtyřicet metrů od obce a měření specializované Národní referenční laboratoře ukázalo, že se hluk šíří pouze do pěti set metrů od elektrárny,“ uvedla Iva Šťastná.

Drahanské ohlasy

Co si o dalším budování větrníků na Drahansku myslí starousedlíci?

„Výstavbu dalších elektráren podporuji, mě jejich hluk ani vizáž nijak neobtěžuje. Obec i občané však z jejich přítomnosti musí něco mít. Preferoval bych třeba dodávky levnějšího proudu do domácností. Pro další rozvoj obce je důležitý i přísun peněz přímo od provozovatele,“ nechal se slyšet zastupitel Drahan Petr Musil. Jeho názor ovšem všichni místní nesdílejí.

„Bydlím v Drahanech kousek od hřbitova a šumění elektrárny slyším prakticky každý den. I přes to, že by její hlučnost měla být podle naměřených hodnot minimální, mi její zvuk dost leze na nervy. Proto jsem zásadně proti dalším větrníkům v okolí,“ prohlásila Petra Černá.

Stejně se na věc dívá i Lenka Tomečková ze sousedního Bousína, kde stavby větrníků odmítli lidé v referendu. „Vždyť já doma slyším i tu drahanskou elektrárnu. A hlavně v neděli, kdy si chci trochu pospat, mě někdy dost ruší,“ řekla. (rok)