„Nakonec jsme dali přednost firmě Eledaco, která nám nabídla více peněz a také už postavila elektrárnu v Drahanech,“ sdělil starosta obce Zdeněk Rada a tím, že za dvacet let provozu těchto sedmi elektráren by si obecní pokladna mohla přijít na pětatřicet milionů korun. Náklady na stavbu jedné větrné elektrárny by podle obchodního ředitele společnosti Michala Janečka měly činit něco přes pětaosmdesát milionů korun.

„Jsme na samém začátku projektu. Jednáme také s okolními obcemi. Už jsme se dohodli s vedením Rozstání a několikrát jsme se spojili s představiteli Nivy,“ informoval Janeček.

„S firmou Eldaco jsme už podepsali smlouvu na pět větrných elektráren. Dohromady jich v katastru obce bude šest,“ řekl starosta Drahan Milan Marek, který však nechtěl prozradit na kolik peněz ročně si obec díky elektrárnám přijde. „Můžu však říct, že za utržené peníze opravíme obecní byty a místní komunikaci,“ dodal.

S firmou Eldaco uzavřeli smlouvu také v Rozstání. „U nás se budou příští rok budovat dvě elektrárny. Za každou z nich dostaneme jednorázově pět set tisíc korun, poté každý rok za obě dohromady řádově sto padesát tisíc korun. Finance použijeme na kanalizaci a opravu komunikace v obci,“ konstatoval starosta Rozstání Jiří Szymsa.

O tom, kdo postaví větrné elektrárny v Nivě, zatím zcela jasno není.
„Zastupitelstvo výstavbu elektráren schválilo. Předběžně jsme domluveni se společností Eldaco, s níž jsme vyjednali nejlepší podmínky. Zatím ale není nic jisté,“ uvedl starosta obce Josef Ambrož.

Přečtete si také: