Investoři totiž chtějí na Drahanské vrchovině postavit až desítky větrníků a stovky lidí se obávají o své zdraví, majetky i půvabnou krajinu. Poskytnout pozemky na výstavbu větrníků chtějí zastupitelé v Horním Štěpánově.

Anketa mezi místními obyvateli však před dvěma měsíci jasně ukázala, že takovému nápadu fandí jen menšina.

„Proti větrníkům bylo dvakrát více lidí než pro,“ komentoval výsledky ankety Antonín Aberle z Horního Štěpánova, který sám patří k rozhodným odpůrcům.

„Zničí se malebná krajina, která má obrovský rekreační potenciál. Větrníky hučí a práskají. Lidé v domech u elektráren si neodpočinou, v noci špatně spí. Podle některých lékařů mají tyto elektrárny dokonce i negativní dopad na lidské zdraví,“ snesl důvody Aberle s tím, že větrné elektrárny také sníží cenu místních nemovitostí.

„Ta může klesnout až na polovinu. O domy mezi větrníky nemají realitní makléři ani jiní kupci zájem,“ řekl.

Vedení obce ale před médii o svých záměrech mlčí. „O větrných elektrárnách se nemám zájem bavit,“ reagoval štěpánovský starosta Vladimír Svoboda na dotaz Deníku a hovor ukončil.

Dva větrníky stojící několik stovek metrů od obce však v Brodku u Konice místní lidi s obecními zastupiteli sjednotili. „Po petici proti výstavbě dalších elektráren se sešli zastupitelé a jednoznačně rozhodli, že další větrníky u nás už nebudou,“ uvedl Ladislav Zatloukal z Brodku u Konice.

„Nechci větrné elektrárny v našem okolí. Oškliví krajinu a mají špatný vliv na zdraví,“ připojila svůj názor další obyvatelka Brodku Ludmila Podhorná, která podniká ve výrobě rostlinných zdravotních preparátů.

„Chci u nás založit park a čínskou zahradu. Pokud by nás ale obestavěli elektrárnami, tak by mě jistě přešla chuť do tohoto projektu jít,“ tvrdí Pohorná.

Co na stížnosti lidí říká František Šustr z firmy, která o stavby větrníků v řadě obcí na Drahansku usiluje?

„Setkávám se s tím po celé republice, vždy je někdo pro a někdo proti,“ komentuje vzniklou situaci Šustr. Nikomu prý nic nevnucuje, jen nabízí stavby moderních větrných elektráren, které splňují všechny zákonné podmínky platné v České republice.

Negativní účinky elektráren na lidské zdraví odmítá, brodecké větrníky, které lidem údajně působí potíže, považuje za konstrukčně zastaralé.

„Naše větrníky jsou certifikovány a vyhovují všem platným normám a směrnicím Evropské unie a České republiky,“ podotkl.

Jako příklad úspěšného projektu staveb větrníků uvádí Protivanov a Drahany. „Tam elektrárny už stojí a chtějí je ještě rozšířit,“ poukázal Šustr.